Reklama

Jubileuszowe XV Wrocławskie Dni Mostowe

28-29 listopada 2019 r. odbyła się jubileuszowa XV edycja Wrocławskich Dni Mostowych. Cykl seminariów został zapoczątkowany w 2005 r. przez przewodniczącego Komitetu Programowego i Organizacyjnego prof. Jana Biliszczuka i od początku istnienia aż do dziś jest swoistym podsumowaniem roku i ważnym miejscem spotkań branży mostowej.

Organizatorami wydarzenia byli: Katedra Mostów i Kolei Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej, Dolnośląska Izba Inżynierów Budownictwa, Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polish Group of the International Association for Bridges and Structural Engineering.

Celem wydarzenia było przybliżanie polskim inżynierom najnowszych osiągnięć polskiego i światowego mostownictwa oraz dokumentowanie zmian zachodzących w infrastrukturze mostowej kraju. Każda edycja nawiązuje do najbardziej aktualnych wydarzeń i trendów w branży. Tematami kolejnych edycji były m.in.: mosty hybrydowe (2018), mosty wieloprzęsłowe (2016) czy trwałość obiektów mostowych (2012).

Hasło ostatniej edycji brzmiało „Mosty a środowisko”. Podczas wydarzenia omówiono m.in.: architekturę obiektów mostowych, wpisanie obiektów w przestrzeń, kolorystykę i iluminację, wykorzystanie różnych materiałów z uwzględnieniem aspektów technologicznych, ekonomicznych i utrzymaniowych, dbałość o obiekty historyczne, problemy przebudowy i rehabilitacji obiektów mostowych z zachowaniem ich walorów architektonicznych i historycznych.

W przeddzień rozpoczęcia WDM odbyły się warsztaty. Ich tematyka w tej edycji dotyczyła zabezpieczenia antykorozyjnego i kontroli stanu kabli sprężających oraz cięgien w konstrukcjach mostowych. Następnego dnia nastąpiło uroczyste otwarcie, którego tradycyjnie dokonał prof. Jan Biliszczuk. W 2019 roku razem z jubileuszem Wrocławskich Dni Mostowych obchodził on 70 urodziny. Zostały uczczone przez uczestników wieloma prezentami i kwiatami.

W dalszej części wydarzenia odbyło się wręczenie nagród w konkursie organizowanym przez magazyn „Mosty”. Wśród zwycięzców znalazły się: wiadukt S4 nad autostradą Emirates Road Suhila i Shamal, obiekt nr 21 w ciągu drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień – Rabka-Zdrój. A także wstęgowa kładka dla pieszych przez Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim czy odrestaurowany most drogowy nad Piławą w Dzierżoniowie.

Podczas wydarzenia na specjalnej sesji z referatem wystąpił generalny dyrektor GDDKiA Tomasz Żuchowski. Omówił on zamierzenia inwestycyjne GDDKiA – formę i skalę realizacji zadań na drogach krajowych w kontekście dotychczasowych doświadczeń.

Typy mostów omawiane przez prelegentów

Prelegenci omawiali różne typy mostów – łukowe (Henryk Zobel), extradosed (Wojciech Trochymiak), podwieszone (Krzysztof Żółtowski). Przedstawiono również realizacje mostowe od strony praktycznej poprzez omówienie przykładów. Wśród przedstawionych obiektów znalazły się takie mosty jak: most łukowy w ciągu Nowej Bulońskiej w Gdańsku, obiekt nr 21 w ciągu drogi ekspresowej Lubień – Rabka-Zdrój, a także wiadukt łukowy Biskupia Górka w Gdańsku i most kolejowy w Dąbrowie Górniczej. Przedstawiona została również przez Pawła Hawryszkowa katastrofa mostu łukowego w okręgu administracyjnym Yilan na Tajwanie, a także kładka dla pieszych w Lundabron łącząca miasto z terenami zielonymi.

W tematyce związku obiektów ze środowiskiem uczestnicy mogli wysłuchać referatów o roli środowiska w zarządzaniu infrastrukturą mostową. Czy tych o wpływie aspektów przyrodniczych na kształt obiektów mostowych.

Seminarium od lat stanowi platformę wymiany poglądów dotyczących zmian zachodzących we współczesnym mostownictwie. A także jest miejscem spotkań osób związanych z budową mostów – administracji drogowej różnych szczebli, projektantów mostowych, firm wykonawczych, biur nadzorujących proces budowy, a także świata nauki – pracowników akademickich specjalizujących się w tematyce mostowej oraz studentów.

fot. M. Kaczor

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.