Reklama

Diagnostyka i oceny uszkodzeń betonu spowodowanych reakcjami AAR – cz. II

Artykuł kontynuuje zagadnienie stosowanych procedur i metodologii diagnostyki uszkodzeń betonu w konstrukcjach wywołanych reakcją alkaliów – kruszywa (AAR).

W I części artykułu przedstawiono podstawowe definicje i informacje ogólne dot. diagnostyki uszkodzeń betonu, warunków wystąpienia reakcji AAR i uszkodzenia betonu. W bieżącej części opisano diagnozę ASR w betonowych strukturach, rodzaj i szczegółowość badań.

Diagnoza ASR w betonowych strukturach

Definicja i zasady działania

Przedmiotem diagnozy jest ocena i ustalenie, czy stwierdzone uszkodzenia betonu w konstrukcji budowlanej są następstwem reakcji ASR, a także określenie:

  • czy uszkodzenia są spowodowana głównie przez ASR,
  • stopnia i zakresu uszkodzeń oraz ich rozkładu w strukturze betonu.

Badania diagnostyczne muszą przebiegać równolegle z oceną struktury betonowej.

Kompleksowe rygorystyczne diagnozy i prognozy są zwykle opracowywane tylko w przypadku, gdy ocena struktury betonu wskazuje na znaczące potencjalne możliwości serwisowania, które przełożą się na podniesienie bezpieczeństwa i trwałości eksploatacyjnej obiektu. Działania powinny koncentrować się na tych strukturach betonowych, które w części lub całości są narażone na znaczne ryzyko wystąpienia ASR. Pełna diagnoza uszkodzeń spowodowanych przez ASR zwykle obejmuje szereg działań, m.in. wielodyscyplinarne testy i badania, wykonywane w sposób systematyczny.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.