Reklama

Chemiczna weryfikacja ilości cementu w mieszankach cementowo-gruntowych

Wnioski

Przeprowadzona analiza upoważnia do stwierdzenia, że w siedmiu z dziewięciu lokalizacji ilość użytego cementu była mniejsza od przewidzianej w dokumentacji i w zamówieniu, natomiast w dwóch lokalizacjach ilość zastosowanego spoiwa nie była mniejsza od zakładanej. Wnioski te w pełni satysfakcjonowały zamawiającego oraz organy wymiaru sprawiedliwości, bowiem mimo ograniczeń metodyki działającej na korzyść podejrzanych, wyniki nie pozostawiły wątpliwości co odbiegającej od oczekiwań jakości wykonanych robót budowlanych. Przydatność metodyki opisanej w instrukcji ITB bywa kwestionowana z uwagi na ograniczenia, które wykluczają jej stosowanie w przypadku obecności w betonie kruszywa węglanowego (lub gruntu zawierającego minerały wapnia) [5]. W szczególnych jednak okolicznościach ograniczenia metody mogą okazać się jej zaletą, zwłaszcza dla organów sprawiedliwości, dla których wszelkie wątpliwości i niedoskonałości metod badawczych działają jednocześnie na korzyść podejrzanych, prowadzą do jednoznacznych i niepodważalnych wniosków.

Piśmiennictwo

  1. PN-S-96012:1997 Drogi samochodowe. Podbudowa i ulepszone podłoże z gruntu stabilizowanego cementem.
  2. IBDiM: Wytyczne wzmacniania podłoża gruntowego w budownictwie drogowym. Warszawa 2002.
  3. ITB: Instrukcja określania składu stwardniałego betonu (Instrukcja ITB 277/86). Warszawa 1986.
  4. PN-EN 197-1:2002 Cement. Część 1. Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku.
  5. Najduchowska M., Pabiś E.: Odtworzenie zawartości cementu i kruszywa w mieszance betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu. „Izolacje”, 4/2016.
  6. Neville A.M.: Właściwości betonu. Wyd. V, Stowarzyszenie Producentów Cementu, 2011.
dr inż. Bartłomiej Grzesik
Politechnika Śląska

Przeczytaj również: Ocena techniczna istniejącej nawierzchni gruntowej w aspekcie jej wykorzystania jako dolnej warstwy podbudowy w konstrukcji nawierzchni podatnej

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.