Reklama

Sezonowe utrzymywanie dróg w kontekście przeglądu maszyn drogowych wykorzystywanych do prac utrzymaniowo-konserwacyjnych

Dane techniczne zamiatarek

Podczas zamiatania na mokro nawierzchnia i powietrze w strefie zamiatania są zraszane wodą czerpaną ze zbiornika wodnego zamiatarki. Proces zamiatania prawie zawsze jest połączony z intensywnym wydzielaniem pyłu. Zraszanie wodą zespołu zamiatającego zamiatarki zapobiega pyleniu. Wydatek wody na zraszanie przy zamiataniu wynosi od 0,01 do 0,05 dm3/m2 [3, 4]. Zamiatanie na mokro może być wykonywane tylko przy dodatnich temperaturach powietrza i nawierzchni. Przy suchym zamiataniu w strefie zamiatania zostaje wytworzone podciśnienie przez ssawę kierującą powietrze zanieczyszczone pyłem do filtrów zamiatarki. Filtrowanie powietrza zapobiega rozprzestrzenianiu się pyłów.

Suche zamiatanie może być prowadzone na suchych nawierzchniach także w dni o ujemnych temperaturach. Zamiatanie nawierzchni jezdni zamiatarką powinno odbywać się na pierwszym biegu z prędkością od 5 do 12 km/h [3, 4].

Szerokość zamiatania jest zależna od konstrukcji zamiatarki i wynosi zwykle od 1,0 do 3,0 m. Zamiatanie przeprowadza się zwykle w godzinach porannych lub wczesnoporannych, natomiast ulice silnie obciążone ruchem ulicznym powinno sprzątać się w porze nocnej. Zamiatanie jezdni powinno następować po zakończeniu oczyszczania przyległych chodników, aby uniknąć zanieczyszczenia oczyszczonej jezdni zanieczyszczeniami z chodników. Przy zamiataniu dużych powierzchni jezdni i placów należy stosować zespołową pracę zamiatarek [3].

Podstawowym przyrządem roboczym zamiatarki jest szczotka. Od jej stanu i ustawienia zależy w dużej mierze sprawność oczyszczania.

Szczotki powinny być ustawione pod odpowiednim kątem w stosunku do osi podłużnej pojazd...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.