Reklama

Rozbudowa DK81 od węzła autostrady A4 z DK86 do rozbudowywanego węzła DK81 z DK86

Inwestycja polega na rozbudowie i przebudowie odcinka ul. Pszczyńskiej (DK86), odcinka ul. 73. Pułku Piechoty (DK81), starego przebiegu ul. 73. Pułku Piechoty, budowy węzła drogowego na przecięciu DK86 (ul. Pszczyńska) z DK81 (ul. 73. Pułku Piechoty), rozbudowie węzła drogowego Kolista oraz przebudowie odcinka ul. Kolista i ul. Karolinki.

Zamawiającym inwestycję jest Urząd Miasta Katowice. Prace wykonawcze prowadzi konsorcjum firm, którego liderem jest spółka NDI. Koszt całej inwestycji wynosi 247,5 mln zł. Z czego 210 mln zł dofinansowania uzyskano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac szacuje się na koniec 2021 r. Wykonawca, przystępując w 2019 r. do realizacji przebudowy DK86 w Katowicach, będącej jedną z najbardziej obciążonych dróg w aglomeracji śląskiej, otrzymał dokumentację projektową opracowaną w 2015 r. Biorąc pod uwagę czas, jaki minął od powstania projektu, jak również czas realizacji inwestycji przewidziany na lata 2019-2021, a następnie 20-letni okres eksploatacji zgodnie z założeniami funkcjonalno-użytkowymi inwestycji, wykonawca zlecił opracowanie ponownego wyznaczenia kategorii ruchu dla projektowanego układu dróg krajowych DK81/DK86. Wzięto pod uwagę Kompleksowe Badania Ruchu dla Katowic, jak również wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu GDDKiA w 2015 r.

Zwiększenie trwałości zmęczeniowej

W celu uzyskania wymaganej trwałości zmęczeniowej nawierzchni, bez zwiększania grubości warstw asfaltowych i podbudowy, zaprojektowano rozwiązanie z wykorzystaniem stabilizacji warstw kruszywa georusztami trójosiowymi oraz asfaltów wysokomodyfikowanych typu HiMA. Dzięki stabilizacji kruszywa niezwiązanego rusztami zwiększono jego moduł sprężystości. Ponadto zastosowanie w konstrukcji dwuwarstwowego geomateraca z georusztów i kruszywa pozwo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

Adam Owsiany
dyrektor projektu NDI

W ramach inwestycji podjęliśmy współpracę z Urzędem Miasta Katowice w bardzo szerokim zakresie. Dostarczyliśmy zamienną i dodatkową dokumentację projektową, jednocześnie zoptymalizowaliśmy rozwiązania projektowe dla przebudowy sieci wodociągowej magistralnej, sieci gazowych, ciepłowniczych, elektroenergetycznych i teletechnicznych. Termin realizacji robót budowlanych został aneksowany (z przyczyn nieleżących po naszej stronie). Inwestycja stanowi dla nas wyzwanie głównie dlatego, że konieczne jest utrzymanie przejezdności wszystkich dróg objętych przebudową. Musieliśmy etapować prace, oddawać nowe odcinki do użytkowania, by umożliwić roboty na kolejnych. W pierwszym etapie przebudowy DK86 istniejąca jezdnia zachodnia musiała zostać rozebrana, aby umożliwić budowę jezdni zachodniej głównej i zachodniej zbiorczej wraz z obiektami: W2, W3, W4, T5a, T5b i tunelem W1. Ruch dwukierunkowy odbywa się po jednej jezdni w układzie 1+1. W drugim etapie ruch samochodowy zostanie przeniesiony na nową jezdnię zachodnią główną i nową zachodnią zbiorczą, aby umożliwić rozbiórkę istniejącej jezdni wschodniej, a następnie budowę nowej wschodniej głównej i wschodniej zbiorczej wraz z obiektami: W2, W3, W4, T5a, T5b. Tak więc na trasie głównej DK86 będziemy dwukrotnie wykonywać komplet robót drogowych i mostowych (od rozbiórek po wykonanie nowych nasypów i nawierzchni oraz obiektów mostowych). Poza tym etapowanie robót wymaga wielu zmian czasowej organizacji ruchu, uzgodnień z Urzędem Miasta Katowice i zarządcami ruchu. Dodatkową trudność stanowi fakt, że istniejąca DK86 przebiega po wysokim nasypie i po wiaduktach przebiegających nad liniami kolejowymi PKP PLK. Nowy, rozbudowany do czterech jezdni układ drogowy też jest zaprojektowany na wysokich nasypach i wiaduktach. Warto dodać, że w ramach inwestycji realizujemy też budowę czterech nowych wiaduktów: W2, W3, W6 i W7, oraz części układu drogowego DK86 i łącznicy A na zamkniętym terenie kolejowym, czasowo przekazanym przez PKP PLK.

Tomasz Kulczycki
regionalny inżynier Tensar Polska

Jako zespół Tensar Polska mamy dużo satysfakcji z naszego wkładu w realizację tak ważnej dla rozwoju miasta i regionu śląskiego inwestycji. Było to możliwe dzięki partnerskiej współpracy z generalnym wykonawcą już na wczesnym etapie realizacji inwestycji. Współpraca pozwoliła na wykorzystanie doświadczenia naszego zespołu projektowego oraz na zastosowanie wielu nowatorskich rozwiązań, dostarczanych przez naszą firmę. Jednym z zadań było dostosowanie konstrukcji nawierzchni drogowej do nowej prognozy ruchu. Podniesienie kategorii ruchu z KR6 do KR7 wynika ze wzrostu natężenia ruchu w okresie pomiędzy wykonaniem projektu a rozpoczęciem budowy, a także z podwyższonych współczynników przeliczeniowych pojazdów ciężkich na osie obliczeniowe wprowadzonych przez KTKNPiP z 2014 r. W celu uzyskania wymaganej trwałości zmęczeniowej nawierzchni, bez zwiększania grubości warstw asfaltowych i podbudowy, zaprojektowano rozwiązanie z wykorzystaniem stabilizacji podbudowy zasadniczej georusztem trójosiowym. Dzięki temu wzrastają parametry stabilizowanej warstwy, co przekłada się na znaczący wzrost trwałości całej konstrukcji. Mieliśmy również okazję rozwiązać na nowo szereg innych aspektów projektowych. Ze względu na złożone warunki gruntowo-wodne zastosowano wzmocnienia słabonośnego podłoża z wykorzystaniem warstw kruszywa stabilizowanych georusztem trójosiowym. Dzięki tym zabiegom, oprócz uzyskania wymaganej nośności, uzyskano dodatkowe korzyści, tzn.: zabezpieczenie nawierzchni przed skutkami szkód górniczych, uciąglenie konstrukcji oraz zapewnienie jej równomiernego podparcia. Aspekt równomiernego podparcia był istotny ze względu na posadowienie konstrukcji na istniejącym i poszerzanym nasypie. W celu zapewnienia stateczności skarp wysokich nasypów zastosowano wzmocnienie w postaci georusztów jednokierunkowych Tensar RE. Jako zabezpieczenie przeciwerozyjne zastosowano biodegradowalną matę Tensar SC150, która pozwoliła na zredukowanie grubości humusu, a docelowo zabezpieczy skarpę przed erozją w okresie wegetacji roślinności.

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.