Reklama

Redukcja CO2 dzięki współpracy (Perspektywy i wyzwania betonów niskoemisyjnych)

Obniżanie emisyjności to proces bardzo wymagający, dlatego konieczna jest wielopłaszyznowa współpraca pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu budowlanego: od projektantów, przez inwestorów i wykonawców, do producentów betonu, dostawców surowców takich jak cement i domieszki – w zakresie wymiany informacji, wiedzy, współtworzenia odpowiednich parametrów produktowych. Obecnie nie możemy już mówić o  szablonowych rozwiązaniach w przypadku realizacji inwestycji. Budownictwo „szyte na miarę” stało się standardem, który obejmuje także rozwiązania niskoemisyjne dodał.

Piotr Górak reprezentujący Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Cemex Polska podkreślał także, że dla osiągnięcia wspomnianego balansu niskoemisyjności i trwałości produktów kluczowa jest współpraca nauki z przemysłem, a więc odpowiednie testy, badania i wdrożenia.

Wyzwania i potrzeby

Prelegenci zwrócili uwagę, że włączenie produkcji, użytkowania i eksploatacji betonów niskoemisyjnych na polskim rynku w stosunkowo krótkim czasie niesie ze sobą bardzo wiele wyzwań. Rozwiązania niskoemisyjne prawie zawsze są bowiem bardziej wymagające technologicznie i droższe niż te, które nie priorytetyzują aspektu ekologicznego. To z kolei skłania każdego z uczestników procesu budowlanego do wdrażania zmian i czynienia wymagających inwestycji.

W czym tkwi wyzwanie? Projektanci, dla których parametrem „numer jeden” była przez dziesięciolecia wytrzymałość betonu, nie zawsze mają odpowiednią wiedzę na temat praktycznego zastosowania innowacyjnych „zielonych” produktów. Konieczne są szkolenia i wymiana wiedzy. Producenci domieszek z kolei stoją przed zadaniem polegającym na przygotowaniu komponentów kompatybilnych z innowacyjnymi materiałami. Kolejną grupą, która stoi przed wyzwaniami „tu i teraz”, są producenci betonu – Producenci, mając na uwadze niskoemisyjność betonu, zawsze muszą optymalizować receptury tak, by minimalizować nadmierne „rezerwy” wytrzymałości produktu przy zachowaniu pełnej trwałości. To duże wyzwanie, z którym mierzy się rynek. Kolejnym – jest odpowiednia pielęgnacja produktówpowiedział dr inz. Grzegorz Bajorek z Politechniki Rzeszowskiej, Centrum Technologiczne Budownictwa, Instytut Badań i Certyfikacji.

Prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec dodał, że branża potrzebuje ponadto narzędzi umożliwiających łatwe projektowanie przy użyciu betonów niskoemisyjnych, a także uwarunkowań prawnych, które zachęcałyby w sposób pozytywny do wykorzystywania rozwiązań proekologicznych, np. poprzez zastosowanie ulg podatkowych. Jak podkreślają eksperci, taki stymulator jest potrzebny z uwagi na ceny zielonych produktów, które znacznie przewyższają ceny standardowych komponentów. Według ekspertów – im bardziej „przyjazne” dla uczestników rynku będą ekologiczne innowacje, tym szybciej będzie wzrastała skala ich zastosowania.

Współpraca uczestników procesu budowlanego

Jak wielokrotnie podkreślali wszyscy uczestnicy debaty, dla realizacji celu, jakim jest neutralność klimatyczna w budownictwie, konieczne jest współdziałanie na wszystkich etapach budowy – od projektu, przez budowę, aż do odpowiedniej, świadomej eksploatacji budynków. Jako przykład efektywności takiej współpracy branża podaje bardzo znaczące obniżenie zużycia wody w procesie produkcyjnym, które stało się faktem. W 2000 roku do wyprodukowania 1m3 betonu zużywano 1600-1800 dm3. Dziś to 600-800 dm3, a więc o 60 proc. mniej. Paneliści wskazali, że również w przypadku dekarbonizacji współpraca przełoży się na namacalne efekty.

Zero netto to proces, który możemy wdrożyć możliwie szybko i efektywnie, tylko wtedy gdy potraktujemy go holistycznie: od innowacji, badań w sferze budownictwa, poprzez świadome projektowanie, maksymalizację świadomości ekologicznej projektantów i inwestorów, aż do realizacji. Kluczem do sukcesu jest współpraca wszystkich uczestników rynku. Należy także pamiętać, że to finalny użytkownik obiektu stawia wymagania, naprzeciw którym zawsze wychodzimy jako branża. Im bardziej pożądane i doceniane są innowacje służące redukcji emisji CO2, tym większy jest sukces inwestycji na wszystkich etapach produkcji i realizacji przedsięwzięcia – zarówno w aspekcie ekologicznym, jak ekonomicznym, o którym nie możemy zapominać. Z punktu widzenia sektora to niezwykle istotnepowiedział Mariusz Grochowicz, właściciel firmy Transbet Betoniarnie.

Redukcja emisyjności to realny plan na kolejną dekadę, który jednak już teraz stawia przed branżą liczne wyzwania. Wszyscy uczestnicy rynku zgodnie podkreślają, że kluczem do efektywnej realizacji celów jest współpraca i wskazują, że wdrożenia produktów niskoemisyjnych dzieją się „tu i teraz”.

źródło: Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego

Przeczytaj również: Przemysłowa jesień w EXPO Kraków: trzy imprezy – jedna data!

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Jakie są główne cele Zespołu ds. Mostowych Obiektów Zabytkowych i jakie działania planuje podjąć w pierwszej kolejności? W jaki sposób Zespół zamierza popularyzować wiedzę o wartości historycznej i inżynieryjnej mostów zabytkowych wśród społeczeństwa? Arkadiusz Madaj: Podstawowym celem zespołu jest, mówiąc potocznym językiem, „uporządkowanie” sp...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.