Reklama

Przesadzanie drzew starszych kolidujących z planowaną inwestycją

W artykule zostały poruszone zagadnienia dotyczące uwarunkowań prawnych związanych z ochroną elementów przyrodniczych w toku realizacji inwestycji, metodyką zakwalifikowania drzewa do przesadzenia oraz terminami wykonania przesadzenia. Omówiono również kwestie związane z zabiegami pielęgnacyjnymi po posadzeniu drzewa na miejsce docelowe i korzyściami wynikającymi z przesadzania drzew, w tym z ochroną akustyczną.

W dobie aktualnych prognoz o katastrofalnych skutkach zmiany klimatu, konflikt pomiędzy efektywną realizacją planowanego przedsięwzięcia budowlanego a ochroną elementów środowiska przyrodniczego z jego otoczenia będzie narastał. W toku uzyskiwania pozwoleń administracyjnych, które towarzyszą takim procesom inwestycyjnym, organ administracyjny wydający decyzję może zawrzeć zapis nakładający na Inwestora obowiązek wykonania nasadzeń zastępczych. Wymogi tego rodzaju inwestor napotka, ubiegając się o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Kluczowe zadanie niniejszej decyzji polega na takim ukształtowaniu planowanego przedsięwzięcia, aby w możliwie najmniejszym stopniu oddziaływało na środowisko.

Istotę nasadzeń zastępczych określają m.in. art. 75 Ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2019.1396 t.j.) oraz art. 83c. 3. Ustawy o ochronie przyrody (Dz.U.2018.1614. t.j. zm.) – ma być to forma rekompensaty dla środowiska przyrodniczego za usuwane drzewa i krzewy kolidujące z zadaniem inwestycyjnym. Działania ustawodawcy, dążące do naprawienia wyrządzonych szkód, są jak najbardziej zasadne – jednak czy wystarczające?

W praktyce

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.