Reklama

Pozytywne efekty dodania nanorurek węglowych do zaprawy

Metoda dyspersji i mieszania oraz skład zaprawy

Dyspersja nanorurek w zawiesinie była wykonywana przy użyciu homogenizatora CAT 1740, przy 4000 obr./min. Dyspergowanie odbywało się na zasadzie powolnego dodawania w przeciągu 5 min nanomateriału do ośrodka dyspergującego (wody destylowanej) (fot. 1). Metoda mieszania polegała na zmieszaniu wody zarobowej z superplastyfikatorem. Następnie z zawiesiną z MWCNT, a kolejno z cementem i piaskiem w mieszarce poprzez standardowy cykl mieszania zapraw. W tab. 1 przedstawiono skład zaprawy. Wskaźnik wodno-cementowy wynosił w/c = 0,5. Wybór superplastyfikatora (SP) kompatybilnego z cementem i MWCNT jest istotną kwestią i dlatego został zweryfikowany w badaniach spośród 3 różnych SP.

Metoda badań reologicznych

Właściwości reologiczne zapraw oznaczano reometrem Viskomat NT (fot. 2), zmiany parametrów reologicznych badano jako główny efekt działania zmiennej ilości MWCNT. Przyjęto, że reologiczne zachowanie się zaprawy może być wystarczające zgodnie opisane modelem Bingham, zgodnie z równaniem (1):

gdzie: τ (Pa) jest naprężeniem stycznym przy prędkości ścinania (1/s), a τo (Pa) i ηpl (Pa·s) są odpowiednio granicą płynięcia i lepkością plastyczną. W reometrii równanie modelu Binghama jest stosowane w typowej postaci:

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wymagania muszą spełnić plany ruchu kopalń odkrywkowych przed ich zatwierdzeniem przez WUG? Piotr Litwa: W działalności górniczej istnieje ściśle określone pojęcie „Planu ruchu zakładu”. Jest to opracowany przez przedsiębiorcę i zatwierdzony przez właściwego miejscowo dyrektora OUG dokument, na podstawie którego prowadzony jest ruch zakład...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.