Pianobeton i utrwalenie powierzchniowe
Analiza nośności nawierzchni
Podstawę oceny nośności nawierzchni odcinka testowego stanowiły wyniki pomiarów ugięć dynamicznych wykonanych urządzeniem ZiSPON, które wykonano po 14 dniach od wykonania podbudowy z pianobetonu i 7 dniach od oddania odcinka do eksploatacji. Zdjęcie nawierzchni odcinka testowego w dniu pomiarów oraz po 9 miesiącach od oddania do użytkowania przedstawiono na fot. 2.
Zakres zrealizowanych pomiarów ugięć dynamicznych dotyczył jednego z pasów ruchu, na którym w pięciu punktach zlokalizowanych w odległości co 5 m wykonano sekwencje sześciu obciążeń w konfiguracji kolejno zadanych wartości siły: 57,5; 57,5; 70,0; 70,0; 70,0 i 57,5 kN. Na rys. 2 przedstawiono maksymalne wartości zarejestrowanych dynamicznych ugięć nawierzchni w osi obciążenia odczytane z ostatniego (szóstego) obciążenia z sekwencji pomiarowej wykonywanej kolejno w każdym punkcie pomiarowym, które znormalizowano według zależności przedstawionej w pracy [4] do wartości obciążenia odpowiadającej 50 kN.
Ocenę nośności nawierzchni odcinka testowego przeprowadzono na podstawie analizy wartości pomierzonych ugięć [5-7]. W pierwszej kolejności dla wartości przedstawionych na rys. 4 obliczono wartości średniej Usred = 428,9 µm i odchylenia standardowego Su = 83,5 µm, które wykorzystano do obliczenia wartości ugięcia miarodajnego wg wzoru 1:
Um = Usred + 2 ∙ Su = 428,9 + 2 ∙ 83,5 = 595,9 µm (1)
Następnie wartość ugięcia miarodajnego z pomiarów metodą FWD (Um, FWD) przelicz...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić dostęp?
- Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
- Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
- Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
- Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Logowanie
Mogą zainteresować Cię również
Wywiady
Małgorzata Ostrowska: W mojej pracy kieruję się służbą publiczną, mając na celu dobre zarządzanie drogami
Gdyby mogła Pani wymienić, to jakie wartości są dla Pani najważniejsze przy kierowaniu tą instytucją? Małgorzata Ostrowska: Przede wszystkim liczą się te wartości, które mają realny wpływ na skuteczność działań i jakość infrastruktury. Podstawą jest odpowiedzialność – zarządzanie środkami publicznymi w sposób przemyślany, zgodny z prawem i zawsz...