Reklama

OpenRoads™ Designer. Projektowanie dróg w BIM, cz. I – Zaczynamy od numerycznego modelu terenu istniejącego

Numeryczny model terenu istniejącego na podstawie chmury punktów

W celu utworzenia NMT z chmury punktów wskazujemy wstążkę, z pakietu narzędzi programu, Teren (ang. Terrain), gdzie znajdziemy sekcję Utwórz (ang. Create). W sekcji tej, znajduje się bardzo wiele metod na zaimportowanie, a następnie utworzenie NMT bezpośrednio w pliku DGN (DGN – natywny format plików OpenRoads™ Designer). Zanim jednak zaczniemy import modelu, warto w tym celu otworzyć nowy plik DGN na podstawie trójwymiarowego pliku źródłowego. Jest to punkt bardzo często pomijany przez niedoświadczonych projektantów. Tymczasem utworzenie go porządkuje informacje oraz umożliwia dystrybucję terenu do innych osób zaangażowanych w projekt.

Poniżej opisuje dwie proste metody na utworzenie NMT, uzależnione od formatu pliku chmury punktów.

Pierwsza jest zdecydowanie prostsza i rozpoczyna się od wyboru funkcji Teren > Utwórz > Z pliku (ang. Terrain > Create > From File), a następnie wskazania pliku z chmurą punktów. Minusem tej metody jest niewielki wybór formatów do zaimportowania (rys. 5a).

Popularnym formatem w tym przypadku jest LAS, który może być użyty zarówno przy skaningu laserowym (Lidar), od którego wywodzi się jego skrót, ale również przy fotogrametrii.

Druga metoda polega na uprzednim imporcie chmury punktów narzędziami MicroStation® i późniejszej konwersji jej na format używany specjalnie w niniejszym oprogramowaniu, czyli POD. W tym celu należy wybrać Podstawowe > Narzędzia dołączania > Chmury punktów (ang. Primary > Attach Tools > Point Clouds). Następnie w otwartym oknie kliknąć ikonę Dołącz (ang. Attach) i wskazać plik z chmurą punktów. Dopiero w kolejnym kroku tworzymy NMT na podstawie owej chmury punktów poprzez wybór polecenia Teren > Utwórz > Metody dodatkowe > Utwórz z chmury punktów (ang. Terrain > Create > Additional Methods > Create From Point Cloud). W tej metodzie do wyrobu jest znacznie więcej formatów, co jest jej zdecydowanym atutem (rys. 5b).

Niezależnie od wyboru metody utworzenia NMT należy pamiętać o filtrze punktów (rys. 6). Ustawienie to pozwala „przesiać” znaczną część punktów tak, aby NMT nie był zbyt „ciężki”, czyli nie zawierał zbyt dużej liczby trójkątów. Pominięcie tego ustawienia może spowodować, że pamięć obliczeniowa będzie zbyt obciążona, a co za tym idzie, program będzie bardzo wolno działał. Tym sposobem otrzymaliśmy teren (rys. 7), na którym możemy zacząć pracę nad przeprojektowywaniem drogi.

Numeryczny model terenu istniejącego na podstawie pliku tekstowego

W celu utworzenia modelu terenu z pliku tekstowego należy wybrać polecenie Teren > Utwórz > Metody dodatkowe > Utwórz model terenu z pliku ASCII (ang. Terrain > Create > Additional Methods > Create Terrain Model From ASCII File), a następnie w oknie Wybierz pliki do zaimportowania (ang. Select File to Import) wybrać plik, np. teren.txt, zawierający spis punktów, dalej w oknie dialogowym Utwórz model terenu z pliku ASCII (ang. Create Terrain Model From ASCII File), rys. 8:

  • z lewej strony zaznaczyć model teren (domyślnie zaznaczony),
  • utworzyć plik ustawień importu poprzez (L) na ikonie nr 3 z górnego paska narzędziowego; otworzy się nowe okno Utwórz plik ustawień importu tekstu (ang. Create Text Import Setting File),
  • sekcje Modele terenu (ang. Terrain Models), Rzutowanie (ang. Projection), Filtr (ang. Filter), Układy współrzędnych geograficznych (ang. Geographical Coordinate Systems) pominąć,
  • w sekcji Definicja obiektu (ang. Feature Definition) wybrać np. TerrainExistingExisting Triangles,
  • w sekcji Kreator importu tekstu (ang. Text Import Wizard) wybrać plik z utworzonymi ustawieniami (jeśli plik ustawień został utworzony w tej sesji, to jego nazwa domyślnie ustawi się w tym polu),
  • w sekcji Opcje triangulacji (ang. Triangulation Options):
    • Metody krawędzi (ang. Edge Method) – wybrać Bez usuwania (ang. No removal) (domyślne) – nie ograniczamy liczby trójkątów (zalecane, jeżeli nie wiemy, jak wygląda teren; można to później zmienić we właściwościach NMT),
    • Opcje importu (ang. Import Options) – ustawić jako Importuj tylko teren (ang. Import Terrain Only),
  • nacisnąć [Importuj] (ang. Import), aby zakończyć działanie.

Aby utworzyć plik ustawień importu (wykorzystany w opisie powyżej), należy w oknie Utwórz model terenu z pliku ASCII (ang. Create Terrain Model From ASCII File), kliknąć na ikonie nr 3 z górnego paska narzędziowego, w otwartym oknie Utwórz plik ustawień importu tekstu (ang. Create Text Import Settings File), kreatorze, który w podobnej formie występował w poprzednich wersjach InRoads™, należy (mając na uwadze układ pliku tekstowego do zaimportowania) zdefiniować grupy ustawień wymienione z lewej strony okna:

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.