Reklama

Ocena trwałości konstrukcji żelbetowej zagrożonej korozją

Rys. 2. Model degradacji korozyjnej konstrukcji z betonu – przebieg procesu

Karbonatyzacja betonu jest skutkiem dyfuzji cząsteczek dwutlenku węgla w betonie. W czasie tego procesu cząsteczki dwutlenku węgla wchodzą w reakcję z wodorotlenkiem wapnia obecnym w spoiwie cementowym. Tym samym dając w wyniku reakcji powstanie cząsteczek węglanu wapnia oraz wody:

Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O

Jednocześnie obserwuje się spadek odczynu pH betonu, który przy warunkach sprzyjających karbonatyzacji może spaść nawet do poziomu 8.50. Przy spadającym poziomie pH stopniowo zanika zdolność ochrony stali.

Rys. 3. Ilustracja procesu karbonatyzacji w elemencie żelbetowym

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.