Obwodnica Stalowej Woli i Niska w ciągu DK77
Obiekty inżynierskie w ciągu obwodnicy zaprojektowano na obciążenie klasy A. Przebieg obwodnicy wymusił konieczność zaprojektowania przejść umożliwiających swobodną migrację zwierząt.
Na trasie przewidziano budowę przejść dolnych dla małych zwierząt i płazów oraz przejść dolnych dla płazów. Przejazdy gospodarcze wykonane będą w sposób umożliwiający swobodną migrację zwierząt.
Do odprowadzenia wód opadowo-roztopowych ze szczelnej powierzchni drogi obwodowej i obiektów inżynierskich zaprojektowano system odwodnieniowy. W ciągu kanalizacji deszczowej, w szczególności na obszarze Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 425 Dębica – Stalowa Wola – Rzeszów, zaprojektowano urządzenia oczyszczające, tj. separatory i osadniki.W celu ochrony terenów objętych ochroną przed hałasem uwzględniono budowę ekranów akustycznych.
Korzyści
Droga krajowa DK 77 jest jednym z ważniejszych korytarzy transportowych Podkarpacia i całego kraju, prowadzi ruch pojazdów m.in. do przejść granicznych w Korczowej i Medyce. Obecnie DK77 przebiega przez tereny o ścisłej zabudowie mieszkaniowej Stalowej Woli i Niska. Wysokie natężenie ruchu w tych miastach powoduje duże utrudnienia dla mieszkańców. Obwodnica usprawni komunikację drogową w regionie, zwiększy przepustowość dróg i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miast.
Przygotowała redakcja przy współpracy z GDDKiA
Oddział w Rzeszowie
fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
przeczytaj również:
Obwodnica Zatoru – pilotażowy projekt BIM
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić dostęp?
- Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
- Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
- Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
- Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Logowanie
Komentarz firmy
Bogdan Tarnawski
dyrektor Oddziału GDDKiA w RzeszowieDroga krajowa nr 77 jest jednym z ważniejszych korytarzy transportowych, gdyż prowadzi ruch pojazdów m.in. do przejść granicznych w Korczowej i Medyce. Obecnie DK77 przebiega przez tereny o ścisłej zabudowie Stalowej Woli i Niska. Wysokie natężenie ruchu w tych miastach powoduje duże utrudnienia dla mieszkańców. Do tego dochodzi również ograniczony ruch pojazdów pow. 3,5 tony przez centrum miasta Niska, co utrudnia rozwój lokalnym przedsiębiorcom. Budowana obwodnica usprawni więc komunikację drogową w regionie, zwiększy przepustowość dróg i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miast, co wpłynie na poprawę komfortu życia ich mieszkańców oraz poprawi bezpieczeństwo ruchu. Mówiąc o budowie obwodnicy, warto podkreślić dobrą współpracę z władzami lokalnymi zarówno na etapie projektowym, jak i realizacyjnym. Nasz Oddział GDDKiA, wychodząc naprzeciw zgłoszonym przez władze samorządowe postulatom dot. wykonania dodatkowego połączenia obwodnicy, zmienił przyjęte w koncepcji programowej rozwiązania. Efektem tego jest fakt, że ostatecznie, w ramach budowy, powstaje odcinek drogi jednojezdniowej dwupasowej od Stalowej Woli – skrzyżowanie Trasy Podskarpowej z ul. Chopina do połączenia z realizowaną drogą ekspresową S19 na terenie gminy Nisko wraz z węzłem komunikującym obwodnicę z drogą powiatową nr 1024R (ul. Czarnieckiego) oraz 4 skrzyżowaniami jednopoziomowymi (ronda) komunikującymi obwodnicę ze Stalową Wolą, ze strefą przemysłową, z Niskiem oraz z DK19. Dobrą wiadomością jest także fakt, że kolejna obwodnica w naszym regionie powstaje przy udziale środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. W październiku 2020 r. podpisaliśmy umowę o dofinansowaniu realizacji obwodnicy Stalowej Woli i Niska ze środków unijnych, które wyniesie ponad 194 mln zł.
Jarosław Kwaśniak
Product Manager, Bruk-BetBudowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska w ciągu DK77 to duży i naprawdę wymagający kontrakt pod względem ilości i różnorodności materiałów potrzebnych do jego zrealizowania. Firma Bruk-Bet, jako dostawca specjalizujący się w produkcji wyrobów betonowych dla budownictwa drogowego, m.in. galanterii betonowej, musiała sprostać temu wymagającemu zadaniu z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i terminów realizacji poszczególnych etapów inwestycji. Aktualnie na placu budowy intensywnie prowadzone są prace na trasie głównej obwodnicy i wykonywane są nawierzchnie chodników obiektów mostowych – ogólnie prace wykończeniowe. Podczas budowy wykorzystano 15 tys. m2 kostki brukowej o specjalnych parametrach nasiąkliwości do 5%, do pasów rozdzielających i chodników. Aby zagwarantować sprawne odprowadzenie nadmiaru wód opadowych do kanalizacji, zastosowano koryta ściekowe trójkątne i płaskie, zapewniając właściwą retencję wód i bezpieczeństwo kierowców. W ramach kontraktu, w ciągu realizowanej magistrali drogowej budowane są także mosty, wiadukty oraz przepusty. Do umocnienia skarp przyczółków tych obiektów inżynieryjnych wykorzystano płyty skarpowe ażurowe typu Zenit, uzyskując tym stabilizację gruntu i ekologiczny charakter utwardzenia, gdzie otwory w płytach umożliwiają przerastanie zielenią i łatwe wsiąkanie wody w grunt. Firma Bruk-Bet dostarczała na tę inwestycję nie tylko elementy prefabrykowane betonowe, ale także duże ilości kruszyw dolomitowych pozyskiwanych z własnej kopalni w Łagowie do wytworzenia bitumicznych warstw konstrukcyjnych nawierzchni.
Marek Surowiec
Członek Zarządu
Dyrektor ds. Strategii Cement Ożarów S.A.Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że drogi to krwioobieg gospodarki i jako firma Cement Ożarów S.A. jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w ich budowie. Każdy kolejny odcinek oddany do użytkowania to szansa na rozwój regionu poprzez wzrost atrakcyjności inwestycyjnej, budowanie nowych miejsc pracy i poprawę jakości życia dla mieszkańców. Budowa obwodnicy Stalowej Woli to dobry przykład na to, jak ważne w tych trudnych czasach są projekty infrastrukturalne, których realizacja jest kluczowa dla utrzymania dobrych wyników całej gospodarki krajowej. Projekt ten, mimo iż nie jest wykonany w technologii betonowej, to jednak ponad 12 tys. ton najwyższej jakości cementu dostarczonych przez Cement Ożarów i niemal 8 tys. m3 betonu cementowego zabudowanego przez naszych partnerów. Warto jednak zwrócić uwagę na ogromny potencjał dróg o nawierzchniach wykonanych z betonu cementowego, który w tego typu inwestycjach od lat doskonale sprawdza się również na polskich drogach, a w każdym roku oddawane są kolejne odcinki w tej technologii. Zarówno dla inwestora, jak i dla docelowego użytkownika kluczowe powinny być aspekty całego kosztu życia drogi, jak i jej niezawodności w całym okresie użytkowania, które w przypadku dróg betonowych są znacząco bardziej atrakcyjne. Ponadto drogi z betonu cementowego charakteryzują się szeregiem czynników wpływających na ich wyższą ekologiczność. Badania MIT wskazują, że zastosowanie nawierzchni betonowej pozwala ograniczyć spalanie paliwa w samochodach ciężarowych o ok. 2%. W ostatnich publikacjach EUPAVE wskazuje, że taka redukcja to potencjał ograniczenia emisji CO2 aż o 2,5 mln ton rocznie, uwzględniając jedynie sieć autostradową i drogowy transport towarów w Europie.
Jakub Bryk
dyrektor ds. geosyntetyków
Maccaferri Polska Sp. z o.o.W ramach budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska przewidziano wykonanie 12 obiektów inżynieryjnych ze ścianami oporowymi z gruntu zbrojonego. Największy obiekt ma ściany oporowe o wys. 8 m i powierzchni 4500 m2. Wykonawca zadania, Mostostal Warszawa, musiał zmierzyć się z ograniczoną dostępnością kruszyw w regionie. Zasypki w ścianach oporowych wykonuje się na ogół z dobrze uziarnionej pospółki. Jeżeli w okolicy brak jest naturalnego kruszywa, warto rozważyć zastosowanie zasypek alternatywnych. W Stalowej Woli, bazując na doświadczeniach z wcześniejszych realizacji Maccaferri Polska, udało się zastosować mieszankę popiołowo-żużlową z pobliskiej elektrowni. Zaprojektowano ściany oporowe w technologii Macres – ze zbrojeniem z pasów oraz oblicowaniem z paneli betonowych. Zbrojenie geosyntetyczne zostało dobrane odpowiednio do zasypki o zasadowym odczynie pH, typowym dla popiołów. W celu potwierdzenia przyjętych założeń obliczeniowych wykonano badania oporów kotwienia zbrojenia w zasypce popiołowej (tzw. pull-out). Wyniki badań pozwoliły przekonać największych tradycjonalistów i w 2020 r. budowę ukończono z powodzeniem. Dzięki bliskiej współpracy inżynierów firm Mostostal i Maccaferri udało się zaoszczędzić surowiec naturalny i ograniczyć uciążliwość budowy związaną z transportem ponad 10 tys. ton zasypki. Podobne realizacje udało się przeprowadzić również w innych miejscach w kraju. Koncepcja budowania z materiałów lokalnie dostępnych spotyka się z coraz większym uznaniem.
Mogą zainteresować Cię również
Wywiady
Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych
Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...
Drogi dla opon, opony dla dróg!
Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (www.acea.auto) flota pojazdów silnikowych w Unii Europejskiej w 2021 r. liczy 249,6 mln samochodów osobowych oraz ponad 36,7 mln pojazdów użytkowych i autobusów. W 2021 r. flota samochodów osobowych w UE wzrosła o 1,2% w porównaniu z 2020 r. Taki wzrost obciążeń transportowych ma znaczący wpływ na zmniejszenie trwałości konstrukcji drogowych. Obecnie najpopularniejszym materiałem do budowy nawierzchni dróg są mieszanki asfaltowe. Wie...
Stan techniczny urządzeń obcych w kontekście trwałości konstrukcji mostowych – na podstawie własnych doświadczeń z przeglądów i diagnostyki
Nakłada się na to kształt elementów konstrukcyjnych mostów, rozstaw poprzecznic, żeberek usztywniających, wsporników chodnikowych i tym podobnych elementów. Dlatego też odpowiednie mocowania i prowadzenia przez obiekt tych ważnych z punktu widzenia odbiorców mediów powinny być rozwiązywane, projektowane, a następnie instalowane z należytą starannością techniczną. Zdaniem autorów w tym procesie powinien uczestniczyć zespół interdyscyplinarnych zainteresowanych tematem specjalistów zarówno z gr...
Rozkład uszkodzeń na profilu poprzecznym taśmy przenośnikowej Wdrożenie systemu DiagBelt+ w KWB Bełchatów
Projekt DiagBelt+ Celem projektu było obniżenie kosztów w obszarze gospodarki taśmami przenośnikowymi z wykorzystaniem zintegrowanego, mobilnego systemu diagnostycznego (o skrótowej nazwie DiagBelt+) do automatycznego badania i ciągłej diagnostyki stanu rdzenia taśm przenośnikowych z linkami stalowymi (które stanowią 97,3% wszystkich taśm stosowanych w KWB Bełchatów). System ma za zadanie wspomagać podejmowanie decyzji o naprawach i wymianach taśm w kopalni oraz informować o zagrożeniach zwią...
Warunki geotechniczne podłoża a ocena grupy jego nośności
Charakterystyka podłoża gruntowego dla drogownictwa Zgodnie z definicją zaczerpniętą z katalogu typowych konstrukcji [1] za podłoże gruntowe nawierzchni uważa się strefę gruntu rodzimego lub nasypowego zalegającego poniżej spodu konstrukcji, której właściwości mają wpływ na projektowanie, wykonanie i eksploatację nawierzchni. Istotne jest zatem, aby grunty występujące w omawianym podłożu charakteryzowały się odpowiednimi parametrami mechanicznymi. W drogownictwie za wypadkową ocenę przydatnoś...
Zagrożenia naturalne w budowie i eksploatacji tuneli
Artykuł analizuje zagrożenia związane z budową i eksploatacją tuneli, zwracając uwagę na nowe ryzyka geologiczne, które nie są w pełni uwzględniane w tradycyjnych analizach opartych na danych statystycznych i modelach ruchu. Dane statystyczne wskazują, że zdarzenia w ruchu drogowym są powodowane przede wszystkim przez jego uczestników. W dotychczasowym modelu ruchu głównym sprawcą większości z nich jest człowiek. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, niezachowanie ostrożności przez...
Nowoczesne programy wspomagające projektowanie mostów. Skrócona analiza
W artykule opisano programy komputerowe, które są obecnie używane do wspomagania procesu projektowania mostów. Projektowanie mostów to zadanie o ogromnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i funkcjonalności infrastruktury krajowej. Aby zapewnić nośność, trwałość i spełnienie wszystkich wymagań formalnych zawartych w prawie budowlanym i normach projektowych, inżynierowie korzystają z zaawansowanych programów komputerowych. Te nowoczesne narzędzia umożliwiają precyzyjne analizy, symulacje oraz optyma...
Forum dyskusyjne: Zwiększenie odporności mostów na zagrożenia powodziowe – kluczowe strategie
Zmiany klimatyczne na świecie są faktem. Ostatnia powódź w Europie Środkowej, szczególnie w dorzeczu Odry we wrześniu 2024 r., skłania do refleksji nad bezpieczeństwem użytkowania obecnie projektowanych i budowanych obiektów drogowych. Wydaje się, że konieczne jest przygotowanie ogólnopolskiego programu zabezpieczenia przed powodzią, którego wdrożenie spowoduje minimalizację skutków powodzi. W tym programie, obok budowy systemu obiektów hydrotechnicznych, powinna znaleźć się także budowa most...
Propozycja postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi
Wszystkie trzy rodzaje przęseł są kratownicowe, o kracie typu N i o pasach równoległych, a ich elementy są połączone na nity. Kratownice przęseł mostu na rz. Odrze mają kształt prostokątny, a na Jez. Panieńskim – trapezowy. Ocena możliwości dostosowania mostów do obowiązujących warunków technicznych Zgodnie z zapisami w przeglądzie specjalnym mostu na Jez. Panieńskim ([1], s. 138): „Aktualna nośność eksploatacyjna przęsła nie odpowiada wg PN-EN 15528 żadnej kategorii linii. O braku nośności d...
Warunki geotechniczne podłoża a ocena grupy jego nośności
Charakterystyka podłoża gruntowego dla drogownictwa Zgodnie z definicją zaczerpniętą z katalogu typowych konstrukcji [1] za podłoże gruntowe nawierzchni uważa się strefę gruntu rodzimego lub nasypowego zalegającego poniżej spodu konstrukcji, której właściwości mają wpływ na projektowanie, wykonanie i eksploatację nawierzchni. Istotne jest zatem, aby grunty występujące w omawianym podłożu charakteryzowały się odpowiednimi parametrami mechanicznymi. W drogownictwie za wypadkową ocenę przydatnoś...
Kalendarium
Relacje
I Spotkanie Branżowe „Kobiety w Infrastrukturze”
19 listopada 2024 roku w Warszawie o...
XXXIII Konferencja „Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi”
W dniach 6-8 listopada 2024 r. w Krynicy Zdrój odbyła się XXXIII Konferencja z...
Jubileusz XX-lecia Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego
Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego (SPW) obchodziło jubileusz XX-lecia swojej działalności, u...