Reklama

Nowe Prawo zamówień publicznych. Jakie niesie zmiany?

Partnerskie podejście

Ostatni obszar dot. partnerskiego podejścia między zamawiającymi a wykonawcami. Do Prawa zamówień publicznych wprowadzona została zasada współdziałania wszystkich stron umowy, co ma zapewnić, że wykonawca nie zostanie obarczony wszystkimi ryzykami i problemami związanymi z jej wykonaniem. Ustawa wprowadza także katalog klauzul abuzywnych – zakazanych postanowień umownych dot. m.in. kar umownych za działania, za które nie ponosi odpowiedzialności wykonawca, czy ograniczania przez zamawiającego zakresu zamówienia bez wskazania minimalnej wartości lub wielkości świadczenia stron. Nowe Prawo zamówień publicznych wprowadza także mechanizm mediacji lub innego polubownego rozwiązania sporu. Strony umowy będą mogły zwrócić się do Sądu Polubownego działającego przy Prokuratorii Generalnej RP, wybranego mediatora albo osoby prowadzącej inne polubowne rozwiązanie sporu o szybkie rozstrzygnięcie takiego sporu, zanim trafi on na drogę sądową. Ponadto ustawa daje pełną możliwość wnoszenia odwołań na każdą czynność lub zaniechanie zamawiających. Wydłuża także termin na wniesienie skargi na orzeczenie KIO z 7 do 14 dni.

Powyżej wskazane przykłady rozwiązań to jedynie wybrane, istotne elementy, jakie zostały zaproponowane w nowym PZP. Pokazują one, że ustawa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., jest realną odpowiedzią na potrzeby rynku. Może także stanowić istotny impuls rozwojowy dla dużej części gospodarki. Ten dzień będzie finalizacją wysiłku wielu osób, które od podstaw współtworzyły nowe PZP. Dlatego też z dużą nadzieją czekamy na pierwsze obserwacje uczestników rynku, pierwsze sygnały weryfikacyjne i pierwsze efekty stosowania nowego Prawa zamówień publicznych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.