Most drogowy przez San w miejscowości Sielnica – cz. II

W pierwszym etapie betonowania płyty pomostu (etap I) zabetonowano 80% długości każdego z przęseł skrajnych. Licząc od przyczółków w kierunku przęsła nurtowego w celu zapewnienia odpowiedniego balastu i stateczności konstrukcji stalowej. Następnie w etapie II zabetonowano środkową część przęsła nurtowego o długości 31 m.
Dobór długości odcinka betonowania w etapie II wynikał z potrzeby zapewnienia stateczności dźwigarów z pracą układu jako sztywnej tarczy po dojrzeniu betonu. Etap II betonowania wykonano po upływie 7 dni od zakończenia etapu I. Następnie w etapie III zdemontowano podpory tymczasowe przęsła nurtowego. W etapie IV zabetonowano brakujące fragmenty płyty pomostu nad filarami. Przyjęte etapowanie betonowania płyty pomostowej pozwoliło na zapewnienie stateczności dźwigarów oraz nie dopuściło do powstania zarysowania płyty pomostowej.

Następnie przystąpiono do montażu wyposażenia po upływie 28 dni od zakończenia etapu IV. Otrzymano pełną zgodność ugięcia dźwigarów mostowych w czasie budowy obiektu z założonym w projekcie podniesieniem wykonawczym dźwigarów. Ich wartość wynosiła wartości 295 mm. Równolegle w czasie trwania robót mostowych realizowane były roboty drogowe z budową dojazdów do mostu. Roboty przy kanalizacji sanitarnej, umacnianie brzegów rzeki i rowów odwadniających oraz inne roboty przyobiektowe. We wrześniu 2019 r. obiekt przeszedł pozytywnie badania próbnego obciążenia mostu. W październiku 2019 r. most został dopuszczony do użytkowania (rys. 6-7).

Rys. 3*. Scalona konstrukcja stalowa mostu metodą segmentową przy pomocy dźwigów

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Małgorzata Ostrowska: W mojej pracy kieruję się służbą publiczną, mając na celu dobre zarządzanie drogami

Gdyby mogła Pani wymienić, to jakie wartości są dla Pani najważniejsze przy kierowaniu tą instytucją? Małgorzata Ostrowska: Przede wszystkim liczą się te wartości, które mają realny wpływ na skuteczność działań i jakość infrastruktury. Podstawą jest odpowiedzialność – zarządzanie środkami publicznymi w sposób przemyślany, zgodny z prawem i zawsz...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.