Reklama

„Graal” bezpieczeństwa organizacji ruchu sterowanego sygnalizacją świetlną − cz. II

Takie osoby nie uwzględniają więc w ogóle możliwości przyjęcia przez projektanta innych, większych wartości niż te policzone i zestawione w części opisowej projektu jako „ostateczne”. Uważa się to za poważne nadużycie, ponieważ Organ Zarządzający Ruchem, zatwierdzając projekt organizacji ruchu z sygnalizacją świetlną, zatwierdza program sterowania ruchem, który musi zawierać co najmniej czasy minimalne. Jeśli jednostka wdrożeniowa (programująca sterownik) przyjmie inne wartości czasów międzyzielonych lub czasów opóźnień – niż zrobił to projektant – ukazując to w programie sterowania, czyni to niezgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu drogowego. Dlatego naszą rolą powinno być także „sprawdzanie” ostatecznie funkcjonującego programu sterowania ruchem pod względem wytycznych zatwierdzonej organizacji ruchu, w tym przede wszystkim kontrola wprowadzonych do sterownika czasów międzyzielonych i czasów opóźnień uruchamiania grup nadrzędnych (etap III/IV).

Omawiany problem dotyczy w szczególności programów adaptacyjnych i tzw. sterowania „grupami”, w których przewiduje się kilka, kilkanaście, a nawet więcej różnych możliwości przejść międzyfazowych. Każde takie przejście powinno być konkretnie zaprojektowane i nie może wynikać wyłącznie z obliczeń „czasów minimalnych”. To, że „Czerwona książka” [13] dopuszcza stosowanie czasów bezpieczeństwa obliczonych jako „minima", nie oznacza jednocześnie, że jest to rozwiązanie bezpieczne (obliczenia są bowiem prowadzone dla trajektorii, nie dla sylwetek pojazdów). Należy pamiętać, że te „kilka sekund” więcej w programie sterowania, jakie poświęcimy na bezpieczeństwo „kosztem” przepustowości, może kogoś ostatecznie „kosztować” swoje lub czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.