Reklama

Zbigniew Kledyński: Budownictwo w dobie zmian

Ten rok już od początku wydawał się dla branży budowlanej przełomowy. Przyjęto bowiem nowelizację ustawy Prawo Budowlane, która wprowadza wiele nowości, ale też sporo jest w niej niejasnych zapisów. Wydawało się, że będzie to temat przewodni na wiele miesięcy. Jednak sytuacja epidemiczna w sposób nagły wpłynęła gwałtownie na większość sektorów gospodarki. Choć wydaje się, że budownictwo na razie skutecznie się broni. Na pytanie, jaka jest dziś sytuacja branży budowlanej, odpowiada prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Zbigniew Kledyński: Budownictwo w dobie zmian
13.02.2020 r. Sejm RP przyjął zmiany w Ustawie Prawo budowlane. Na czym one polegają? Co się zmieni w procesie budowlanym i czy te zmiany to krok w dobrą stronę?

Zbigniew Kledyński: Zmian różnego rodzaju jest dużo. W medialnym obiegu dużo emocji budziła kwestia legalizacji samowoli budowlanych. Zwykle, gdy w prawie karnym zaostrza się odpowiedzialność, pojawia się kontrargument wskazujący na większą skuteczność egzekwowania prawa niż wysokości sankcji. Tym razem nie tylko zrezygnowano z sankcji wobec samowoli starszych niż 20-letnie, ale i pogodzono się z porażką egzekucji przepisów. Cóż, nie pierwszy raz postępujący w zgodzie z prawem zostali zawstydzeni.

Dla inżynierów budownictwa ważniejszą zmianą jest podz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.