Reklama

TKSM „Biała Góra”

Tomaszowskie Kopalnie Surowców Mineralnych „Biała Góra” Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo górnicze posiadające ponad 100-letnią historię. Jest zlokalizowane we wschodniej części miejscowości Smardzewice w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego, ok. 100 km na południe od Warszawy. Jest to jedna z największych w Polsce, jak i w Europie kopalnia piasku kwarcowego.

Kopalnia „Biała Góra” specjalizuje się w wydobyciu piasków oraz żwirów kwarcowych, które są wykorzystywane w różnych branżach przemysłu, w tym przede wszystkim w produkcji szkła i materiałów budowlanych. Od 2007 r. należy do Grupy Quarzwerke, niemieckiej firmy rodzinnej, która od czterech pokoleń specjalizuje się w wydobyciu i przeróbce minerałów przemysłowych.

Historia

Wydobycie piasków kwarcowych w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego ma długą historię, sięgającą XVIII w., gdy piaski były wydobywane pierwotnie do celów gospodarskich. W XIX w. rozwinęło się wydobycie surowców mineralnych na potrzeby przemysłu szklarskiego. Przemysłowa kopalnia pod nazwą „Przetwory Kamienne Łoziński Bohdan” została założona w 1922 r. przez inżyniera Bohdana Łozińskiego w rejonie terenów znanym jako „Biała Góra”. Początkowo wydobycie odbywało się ręcznie przy użyciu kilofów i łopat, a transport surowców i gotowych wyrobów odbywał się furmankami. Później proces wydobycia został udoskonalony, a wprowadzenie robot strzałowych oraz innowacyjne technologie przyczyniły się do efektywniejszego wydobycia. Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo zostało znacjonalizowane przez władze państwowe. W międzyczasie dokonywano badań geologicznych, co pozwoliło na identyfikację nowych złóż. Przełom lat 80. i 90. przyniósł komercjalizację kopalni. W 1992 r. pracownicy zdobyli 15% udziałów w firmie. Kolejnym etapem była jej prywatyzacja w 1997 r. Kopalnia w dalszym ci...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.