Reklama

Rekultywacja i rewitalizacja Kopalni Wapienia Nielepice – w służbie przyrody i interesów

Idea koncepcji

Na etapie opracowywania koncepcji zespół projektowy zgodnie uznał, że aktualny kształt kamieniołomu, włączając strome skarpy i wykop (przypominający wąwóz) biegnący wzdłuż drogi dojazdowej do niszy kamieniołomu, stanowią o atrakcyjności miejsca, co znalazło odzwierciedlenie w koncepcji docelowego zagospodarowania (rewitalizacji).

Ideą koncepcji jest potraktowanie kamieniołomu jako potencjału w celu stworzenia nowego, atrakcyjnego miejsca dla mieszkańców i przyjezdnych, wyróżniającego się na tle ościennych terenów rekreacyjnych. Koncepcja zakłada połączenie terenów pogórniczych i przyrody w celu stworzenia form, które ogniskują uwagę na krajobrazie antropogenicznym – krajobrazie, który powstał w wyniku działalności człowieka. W ramach tej idei kształt wyrobiska został uznany za najistotniejszy walor. Wyjątkowo intensywna działalność przyrody także została uwzględniona w koncepcji.

Obszar opracowania został podzielony na strefy komercyjne i publiczne. Główną atrakcją strefy komercyjnej są indywidualne pawilony z aneksem kuchennym, sauną i tarasem, stanowiące całoroczną wioskę wakacyjną a także z mini-spa z atrium, a także basen zewnętrzny, restauracja z ogniskiem a także kamienne ogrody (wspólne dla części publicznej), a przed wejściem do kamieniołomu Centrum Odwiedzających (restauracja/hotel/sala konferencyjna) z parkingiem. Dominanta terenu – wieża wspinaczkowo--widokowa – może również powstać jako przedsięwzięcie komercyjne.

Strefę publiczną stanowi kładka będąca szlakiem edukacyjno-przyrodniczym (od placu wejściowego, dno wąwozu, poprzez spąg aż do południowego zbocza), na trasie której ustawiono dwa otwarte pawilony edukacyjne (z informacjami o przyro...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wymagania muszą spełnić plany ruchu kopalń odkrywkowych przed ich zatwierdzeniem przez WUG? Piotr Litwa: W działalności górniczej istnieje ściśle określone pojęcie „Planu ruchu zakładu”. Jest to opracowany przez przedsiębiorcę i zatwierdzony przez właściwego miejscowo dyrektora OUG dokument, na podstawie którego prowadzony jest ruch zakład...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.