Reklama

Redukcja hałasu drogowego

W miastach, w których intensywny ruch pojazdów generuje uciążliwy hałas, coraz pilniejszym wyzwaniem staje się ograniczenie wpływu dźwiękowego dróg na otoczenie. W artykule podjęto próbę przybliżenia typowych rozwiązań przeciwhałasowych mających na celu złagodzenie skutków hałasu komunikacyjnego w środowisku miejskim.

Hałas miejski, wynikający głównie z intensywnego ruchu pojazdów, jest uciążliwym problemem od czasów dynamicznego rozwoju motoryzacji. Z uwagi na łączną długość dróg, ich rozproszenie w obszarze miejskim i natężenie ruchu, ruch pojazdów dominuje jako główny czynnik kształtujący poziom tła akustycznego w aglomeracjach miejskich zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Nawet jedna ruchliwa droga biegnąca przez środek miasta może istotnie wpływać na ogólny klimat akustyczny. Dlatego istnieje pilna potrzeba rozważenia możliwości redukcji hałasu w mieście oraz analizy skuteczności różnych rozwiązań przeciwhałasowych.

Obowiązujące w Polsce akty normatywne zawierają regulacje dotyczące ochrony przed hałasem, zwłaszcza drogowym. Zgodnie z art. 174 ust. 1 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska eksploatacja dróg nie może powodować przekroczenia standardów jakości środowiska. Ochrona przed hałasem polega na zapewnieniu jak najlepszego stanu akustycznego środowiska, w szczególności poprzez utrzymanie poziomu hałasu poniżej dopuszczalnego lub co najmniej na tym poziomie. Przestrzeganie wymagań ochrony środowiska związanych z eksploatacją dróg zapewniają zarządzający tymi obiektami. Zarządcy dróg, zarówno krajowych, wojewódzkich, powiatowych, jak i gminnych, mają obowiązek dbać o to, aby poziom hałasu nie przekraczał dopuszczalnych norm.

Sposoby redukowania hałasu

Konieczność zmniejszenia hałasu w ś...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.