Reklama

Redukcja hałasu drogowego

W miastach, w których intensywny ruch pojazdów generuje uciążliwy hałas, coraz pilniejszym wyzwaniem staje się ograniczenie wpływu dźwiękowego dróg na otoczenie. W artykule podjęto próbę przybliżenia typowych rozwiązań przeciwhałasowych mających na celu złagodzenie skutków hałasu komunikacyjnego w środowisku miejskim.

Hałas miejski, wynikający głównie z intensywnego ruchu pojazdów, jest uciążliwym problemem od czasów dynamicznego rozwoju motoryzacji. Z uwagi na łączną długość dróg, ich rozproszenie w obszarze miejskim i natężenie ruchu, ruch pojazdów dominuje jako główny czynnik kształtujący poziom tła akustycznego w aglomeracjach miejskich zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Nawet jedna ruchliwa droga biegnąca przez środek miasta może istotnie wpływać na ogólny klimat akustyczny. Dlatego istnieje pilna potrzeba rozważenia możliwości redukcji hałasu w mieście oraz analizy skuteczności różnych rozwiązań przeciwhałasowych.

Obowiązujące w Polsce akty normatywne zawierają regulacje dotyczące ochrony przed hałasem, zwłaszcza drogowym. Zgodnie z art. 174 ust. 1 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska eksploatacja dróg nie może powodować przekroczenia standardów jakości środowiska. Ochrona przed hałasem polega na zapewnieniu jak najlepszego stanu akustycznego środowiska, w szczególności poprzez utrzymanie poziomu hałasu poniżej dopuszczalnego lub co najmniej na tym poziomie. Przestrzeganie wymagań ochrony środowiska związanych z eksploatacją dróg zapewniają zarządzający tymi obiektami. Zarządcy dróg, zarówno krajowych, wojewódzkich, powiatowych, jak i gminnych, mają obowiązek dbać o to, aby poziom hałasu nie przekraczał dopuszczalnych norm.

Sposoby redukowania hałasu

Konieczność zmniejszenia hałasu w ś...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.