Reklama

Przejścia dla zwierząt. Czy zwierzęta znają wytyczne projektowe?

Na potrzeby artykułu szczególnie istotne są techniczne parametry proponowanych przejść.

Przy przejściach dolnych dla małych zwierząt, przeznaczonych głównie dla płazów, przepust powinien mieć średnicę od 40 cm do 60 cm, a w przypadku przekrojów owalnych – szerokość 40 cm i wysokość od 30 do 40 cm.

Przy przejściach dolnych dla średnich zwierząt, przeznaczonych głównie dla gatunków zwierząt chętnie korzystających z przejść podziemnych (główny reprezentant to lis), przepust powinien mieć średnicę lub szerokość i wysokość nie mniejsze niż 1,0 m.

Szerokość przejścia dolnego dla średnich zwierząt unikających ciemności (główny reprezentant to dzik), nie powinna być mniejsza niż 4,0 m, a jego wysokość nie mniejsza niż 2,5 m, przy czym powinien być zachowany wskaźnik ciasnoty względnej (> 1,5).

Szerokość przejścia dolnego dla dużych zwierząt nie powinna być mniejsza niż 4,0 m, a jego wysokość nie mniejsza niż:

  • dla saren – 3,5 m,
  • dla jeleni – 4,0 m,

przy czym powinien być zachowany wskaźnik ciasnoty względnej (>1,5).

Przejścia górne są przeznaczone przede wszystkim dla zwierząt średnich i dużych. Szerokość przejścia górnego w najwęższym miejscu nie powinna być mniejsza niż:

  • dla dzików – 7 m,
  • dla saren – 10 m,
  • dla jeleni – 12 m,
  • dla wszystkich gatunków zwierząt – 25 m (przejście regionalne).

Przejście z przepływającym ciekiem może być użytkowane przez małą i średnią zwierzynę, pod warunkiem wykonania przy bocznych ścianach ścieżki dla zwier...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.