Reklama

Paweł Podsiadło: W ŚKSM ciągle poszerzamy ofertę naszych produktów

Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych kontynuują wieloletnie tradycje przemysłu górniczego rozwijającego się w oparciu o właściwości regionu Gór Świętokrzyskich. Spółka jest zaliczana do jednych z najważniejszych firm tego regionu. Jej główną bazę surowcową stanowią trzy kopalnie dolomitu: Kopalnia Jaźwica (Chęciny koło Kielc), Kopalnia Laskowa (Miedziana Góra) oraz Kopalnia Winna (gmina Łagów). Paweł Podsiadło – Dyrektor ds. Produkcji i Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych – w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” odpowiada na pytania dotyczące wydobycia surowców, ich właściwości oraz o intensywnej modernizacji ŚKSM.

Przyjmując, że Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych mają swój początek w 1874 r. wraz z powstaniem Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych, na których podwalinach powstała spółka, to obecnie będzie to już 147. rok ich działalności. W Państwa grupie są trzy kopalnie – proszę powiedzieć, czym wyróżnia się poszczególne złoże i jakie są jego walory.

Paweł Podsiadło: Posiadamy obecnie trzy kopalnie: Jaźwica w gminie Chęciny, Laskowa w gminie Miedziana Góra oraz Winna w gminie Łagów. Są to złoża dolomitów charakteryzujące się podobnymi właściwościami fizykomechanicznymi. To, co wyróżnia nasze złoże na tle konkurencji z regionu, to wysoka zawartość magnezu, a nie tylko wapnia, co jest kluczowe w produkcji wapna nawozowego dla branży rolniczej. Oprócz wysokiej zawartości magnezu produkty z naszych kopalni wyróżniają się także dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Położenie geograficzne naszych zakładów daje nam i naszym klientom duże możliwości logistyczne. Transport w kierunku wschodnim w przypadku kopalni Winna, w kierunku zachodnim w przypadku kopalni Laskowa, natomiast Kopalnia Jaźwica, ze względu na możliwość realizowania dostaw transportem kolejowym, jest w stanie dostarczać kruszywa w konkurencyjnych cenach na kontrakty oddalone od naszych zakładów ponad 200 km.

Paweł Podsiadło – Dyrektor ds. Produkcji i Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych

Galeria

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.