Reklama

Odbudowa historycznego mostu w Prudniku

Zakres prac

Podczas prac budowlanych rozbiórce uległ cały obiekt – przęsła, korpusy, podpory pośrednie, podpory skrajne ze skrzydłami, wraz z nawierzchniami jezdni na dojazdach do obiektu, nasypami drogowymi za przyczółkami, skarpami przylegającymi do skrzydeł przyczółków, ławami fundamentowymi oraz innymi urządzeniami przytwierdzonymi do obiektu. Rozebrany został również mur oporowy od strony Kędzierzyna-Koźla oraz mur oporowy przy budynku mieszkalnym po stronie południowo-zachodniej mostu.

Posadowienie nowej konstrukcji zaprojektowano poprzez masywne ławy fundamentowe oparte na wzmocnionym podłożu gruntowym. Wzmocnienie podłoża zrealizowane zostało z zastosowaniem technologii jet-grouting do głębokości ok. 4,0-4,9 m poniżej projektowanego poziomu spodu ław fundamentowych. Odtworzono masywne korpusy przyczółków oraz filarów mostu jako żelbetowe z betonu C30/37 zbrojonego stalą A-III N. Sklepienia łukowe mają rozpiętości w świetle podpór 7,60 m, strzałkę: 1,45 m, szerokość: 12,6 m i grubość: 35 cm stopniowo zwiększającą się do ok. 60,0 cm w rejonie wezgłowi podpór. Sklepienia łukowe połączono monolitycznie z bocznymi ścianami nadłuczy grubości 30-40 cm, tworząc w ten sposób koryto balastowe uzupełnione od wewnątrz zasypką. Boczne ściany nadłuczy w górnych częściach zwieńczono wspornikami, do których zamocowano gzymsy oraz barieroporęcze ochronne. W rejonie podpór skrajnych płynnie przechodzą one w skrzydła przyczółków. Ściany boczne nadłuczy analogicznie do podpór oblicowano z zewnątrz okładziną kamienną.

Wszystkie zewnętrzne powierzchnie podpór miały być oblicowane okładziną kamienną pozyskaną w trakcie rozbiórki starego mostu. Jednak zły stan techniczny budulca spowodował konieczność uzupełnienia go innym kamieniem. Konserwator zabytków wyraził zgodę na zastosowanie sz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

Rafał Pydych,
p.o. Dyrektora Oddziału GDDKiA w Opolu

Most nad rzeką Prudnik jest zlokalizowany w ciągu drogi krajowej nr 40, która odgrywa istotną rolę w obsłudze ruchu na osi wschód – zachód w południowej części województwa opolskiego oraz w obsłudze ruchu przejść granicznych z Czechami. Zadanie polegające na rozbiórce istniejącego i budowie nowego mostu w miejscowości Prudnik zostało zakończone w 2018 roku. W ramach tego przedsięwzięcia został rozebrany istniejący obiekt mostowy, który swoimi parametrami nie spełniał wymogów, jakie aktualnie stawiane są obiektom inżynierskim znajdującym się w ciągach dróg krajowych. Znacznym utrudnieniem w realizacji budowy było położenie obiektu w centrum miejscowości. Brak przepustowości istniejących dróg objazdowych wymusił wybudowanie tymczasowej drogi objazdowej wraz z obiektem mostowym. Przedmiotowy most, tak jak większość mostów sklepionych, charakteryzuje czytelny układ sił i wyraźnie widoczna stateczność. Jest on budowlą symetryczną względem dwóch płaszczyzn, z dominującym regularnym rytmem łukowych sklepień. Stateczność konstrukcji dodatkowo podkreślają poszerzone filary wykończone od czoła regularnymi ciosami z granitu. Pomimo stosunkowo niedużych rozpiętości przęseł obiekt jest unikalny w skali województwa opolskiego. Na tym obszarze istnieje szereg mostów kamiennych sklepionych z co najmniej XIX-wieczną metryką, jednak są to zazwyczaj konstrukcje o rozpiętości przęsła mniejszej niż 2-3 m. W związku z powyższym zasadne było, aby most znajdujący się w ciągu ul. Batorego przez rzekę Prudnik zachował historyczną zabytkową architekturę, będącą świadectwem XIX-wiecznej techniki na terenie Opolszczyzny. Nowo wykonany obiekt doskonale wpisuje się rozwiązaniami technicznymi w otoczenie zabytkowe miasta. Konstrukcja mostu oddaje w pełni charakter poprzedniego obiektu. Modernizacja tego XIX-wiecznego obiektu – najważniejszej przeprawy mostowej miasta Prudnik − była o tyle ważna, że obiekt ma istotny wpływ na przepustowość ruchu w mieście. Koszt całego przedsięwzięcia to kwota około 10 mln zł. Jako ciekawostkę warto dodać, że w ramach Konkursu Związku Mostowców Rzeczpospolitej Polskiej, którego celem jest promowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie techniki mostowej, a w efekcie systematyczne podnoszenie poziomu polskiego mostownictwa, GDDKiA Oddział w Opolu w czerwcu 2019 r. otrzymał nagrodę za rewitalizację obiektu mostowego – Dzieło Mostowe Roku 2018 Most nad rzeką Prudnik w ciągu DK40 w Prudniku.

Krzysztof Pokorski,
SMP Projektanci

Miasto Prudnik od początków swego istnienia korzystało z przepraw mostowych. Znaczący wpływ na rozwój i tradycje lokalnego budownictwa mostowego miała lokalizacja. Szybka realizacja założeń projektowych była niezbędna z uwagi na bardzo zły stan techniczny obiektu. Istotna była również konieczność poprawy bezpieczeństwa ruchu oraz zmiany parametrów pieszo-ruchowych drogi. W ramach inwestycji odtworzono trójprzęsłowy obiekt łukowy oparty na masywnych, żelbetowych przyczółkach i podporach pośrednich w formie masywnych ścian. Parametry obiektu zostały dostosowane do zakładanych wymagań użytkowych, uwzględniając przy tym miarodajny przepływ wód oraz ekologiczną funkcję koryta rzeki. Oś mostu wyznaczono po śladzie osi istniejącej. Obiekt na stałe wpisał się w krajobraz jako historyczna przeprawa mostowa Prudnika, miasta obfitującego z zabytki.

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.