Reklama
art. sponsorowany

Nośność i trwałość konstrukcji zaczyna się w podłożu

Laboratorium Drogowe Szczecin to akredytowane przez PCA laboratorium badawcze, posiadające akredytację zarówno w zakresie pobierania próbek, jak i wykonywania badań laboratoryjnych i terenowych. Szeroki zakres działalności firmy obejmuje: badania gruntów, kruszyw, mieszanek mineralno-asfaltowych, mieszanki betonowej oraz betonu.

Wcodziennej pracy inżynierowie Laboratorium Drogowego Szczecin mierzą się z wyzwaniami dotyczącymi nośności i trwałości konstrukcji drogowych. Nasza praca ma istotne znaczenie w procesie budowy nowych dróg i utrzymania istniejącej infrastruktury drogowej. Jako spółka zajmujemy się kompleksowo zarówno obsługą laboratoryjną inwestycji, jak i jej przygotowaniem na etapie projektowania czy koncepcji. Wykonujemy opracowania z zakresu geologii inżynierskiej, hydrogeologii i geotechnicznych opracowań specjalistycznych. Dzięki temu mamy świadomość, jak ważny jest każdy z etapów realizacji inwestycji. Dlatego na etapie współpracy z każdym z Klientów staramy się dać im wsparcie zarówno techniczne, jak i merytoryczne.

Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja nawierzchni (często indywidualnie projektowana przez nasz zespół), zrealizowana zgodnie z projektem nie ma możliwości uzyskania odpowiedniej nośności i trwałości na źle rozpoznanym podłożu. Z kolei aby móc wykonać niezbędne do zaprojektowania konstrukcji badania geologiczne, niezbędna jest współpraca pomiędzy inwestorem, projektantem i geologiem.

Niestety w naszej praktyce często spotykamy się z brakiem świadomości inwestora, jak ważne jest prawidłowe rozpoznanie podłoża i jakie może nieść ze sobą konsekwencje jego niewystarczająca jakość. Częstym argumentem dotyczącym wyboru firmy odpowiedzialnej za badania geotechniczne okazuje się cena, ale oszczędności na tym etapie w znacznym stopniu przekładają się na nieplanowane koszty związane ze wzmocnieniem podłoża. Dlatego warto inwestować w rzetelne badania geologiczne już na samym początku realizacji inwestycji. Zasady te działają również w drugą stronę – realizując projekt oparty o wysokiej jakości badania geologiczne dostępne już na początku prac, można zaoszczędzić
inwestorowi zarówno czas, jak i pieniądze.

Niejednokrotnie już nasz zespół poprawiał pierwotnie wykonane badania geotechniczne lub geologiczno-inżynierskie z etapu projektowania, które następnie stanowiły podstawę do optymalizacji czy wręcz zmiany rozwiązań projektowych.

Pracownicy naszego działu geologicznego na co dzień wykonują badania geologiczne i geotechniczne z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, a próbki gruntu pobierane w trakcie badań trafiają do naszego laboratorium mechaniki gruntów, w którym przeprowadzane są specjalistyczne badania laboratoryjne z wykorzystaniem najwyższej jakości urządzeń takich jak aparat trójosiowy, aparat bezpośredniego ścinania czy edometr.

Uzyskiwane w trakcie badań wyniki często są niezbędne do tego, aby wykonać rzetelny projekt, a dla projektów, wydawać by się mogło typowych, służą do optymalizacji zarówno posadowienia obiektów, jak i konstrukcji nawierzchni – również na etapie wykonawstwa. Oczywiście
za całość realizacji kontraktu poza optymalnym projektem wykonanym w oparciu o rzetelne badania odpowiada również jakość robót i wbudowanych materiałów. Laboratorium Drogowe Szczecin prowadzi kompleksową obsługę laboratoryjną inwestycji, w ramach której wykonywane są wszelkie badania kontrolne zarówno jakości wykonywanych robót, jak i wbudowywanych materiałów takich jak grunty i kruszywa, beton, mieszanka mineralno-asfaltowa czy elementy prefabrykowane. Dzięki naszej pracy wykonawcy są pewni, że długoletnia gwarancja, wymagana często przez inwestora jako składnik oferty, może być dotrzymana. Warto podkreślić, że inwestycje w jakość na każdym etapie projektu mogą przynieść znaczne oszczędności w przyszłości, a także przyczynić się do zrównoważonego rozwoju infrastruktury drogowej.

Przeczytaj również: Tomasz Oracz: Skupiamy się na tym, aby innowacje były skuteczne i przynosiły wymierne korzyści

dr inż. Piotr Tkacz, Wiceprezes Zarządu, Laboratorium Drogowe Szczecin

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.