Reklama

Kruszywo do zadań specjalnych – najnowsze wydanie czasopisma „Kruszywa” już jest!

Przeczytaj słowo wstępne, które napisał redaktor czasopisma prof. dr hab. inż. Daniel Saramak (AGH Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) i dowiedz się więcej o wydaniu!

Szanowni Czytelnicy!

Zmiany, zmiany, zmiany… Wraz z nadejściem jesieni w branży zachodzi wiele istotnych zmian. Zacznijmy od nowości związanych z nauką i badaniami. Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobów, dawniej znany jako Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, najstarsza jednostka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ma nowego dziekana. Funkcję tę objął prof. Arkadiusz Kustra, ceniony ekspert w dziedzinie przemysłu surowcowego, który posiada również bogate doświadczenie menedżerskie. W swoim pierwszym wywiadzie w nowej roli prof. Kustra przedstawił ambitną strategię na nadchodzącą kadencję. Podkreślił, że kluczowym elementem jego planu jest powrót do polityki aktywnego wspierania przemysłu górniczego i surowcowego. Zwrócił uwagę na rosnącą potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego, co jego zdaniem wymaga ścisłej współpracy pomiędzy światem nauki a przemysłem. Zarówno społeczność akademicka wydziału, jak i partnerzy z otoczenia gospodarczego mogą z optymizmem patrzeć na najbliższe cztery lata. Nowa strategia Profesora wskazuje na chęć budowania silnych więzi z sektorem przemysłowym, co może przynieść wymierne korzyści zarówno dla uczelni, jak i branży surowcowej. To jednak nie koniec zmian. Nowym prezesem Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach został mianowany dr Piotr Litwa. W rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” dr Litwa poruszył kluczowe zagadnienia dotyczące regulacji i przepisów, ze szczególnym uwzględnieniem górnictwa odkrywkowego. Zwrócił również uwagę na potrzebę zacieśniania współpracy między sektorem górniczym a instytucjami samorządowymi, co ma istotne znaczenie dla rozwoju branży. W obu wywiadach rozmówcy podkreślają konieczność zmiany negatywnego postrzegania górnictwa, które wciąż stanowi poważne wyzwanie dla sektora. To temat, który wymaga szerokiej debaty i nowych rozwiązań, a wywiady dostarczają interesujących i rzeczowych spostrzeżeń na ten temat. Bardzo ciekawe i rzeczowe rozmowy!

Ponadto w najnowszym wydaniu „Kruszyw” znajdziecie Państwo artykuł dot. globalnego rynku kruszyw budowlanych opracowanego na podstawie raportu z września br.: Construction Aggregate Market Research Report. Możecie Państwo zapoznać się z podsumowaniem bilansu złóż kopalin w Polsce według stanu na koniec 2023 r. Państwowego Instytutu Geologicznego. Zachęcamy również do lektury artykułów poświęconych transportowi kruszyw, które poruszają kilka kluczowych zagadnień dla tej branży. Opisano w nich m.in. istotne kwestie związane z powstawaniem uszkodzeń taśm przenośnikowych – od przyczyn, przez skutki, aż po skuteczne metody zapobiegania tym problemom. Z bieżącego wydania dowiecie się również Państwo, jakie kruszywa możemy mieć…w zębach! To fascynujący przykład, jak powszechnie znany materiał mineralny może znaleźć nieoczywiste, ale niezwykle ważne zastosowanie w medycynie.


Na koniec niezmiennie polecam nasz portal portalu Drogowo-mostowy.pl i działającej tam Strefy Kruszyw, gdzie znaleźć można jak zwykle porcję pożytecznych informacji, raportów, sprawozdań i analiz.

Przyjemnej lektury!

prof. dr hab. inż. Daniel Saramak


Przeczytaj również: Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.