Reklama

Janusz Rymsza: Funkcjonalizm – nowy styl w mostownictwie wywiad z dr. hab. inż. Januszem Rymszą, prof. IBDiM

Czy to oznacza, że do tej pory w mostownictwie przejawiało się świadome poświęcenie standardowej procedury budowlanej na rzecz estetyki mostów?

Janusz Rymsza: Na to dobrze postawione pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Bo, czy to było świadome, czy nieświadome, to nieistotne. Ważne, że nie tylko w Polsce przez kilka dekad budowano duże, oryginalne mosty o małej trwałości. Konsekwencje tego będą żałosne. Na utrzymanie tych mostów trzeba będzie wydawać zdecydowanie więcej środków publicznych niż dotychczas. Nie sądzę, aby administracja była na to przygotowana, zarówno finansowo, jak i organizacyjnie (kto i za jakie pieniądze będzie wykonywał specjalistyczne przeglądy tych wielu oryginalnych obiektów?). W Europie wybudowano takich mostów stosunkowo niewiele. W Polsce, ze względu na boom budowlany, wybudowano ich zdecydowanie więcej. Ale proszę się nie obawiać. One w sposób spektakularny, tak jak wiadukt w Genui, nie zawalą się. One są tylko trudne do utrzymania w należytym stanie technicznym, m.in. przez trudny dostęp lub, w skrajnym wypadku, w ogóle brak dostępu do obszarów połączeń. Te mosty, po prostu, będą wymagały dużych środków finansowych na utrzymanie. A jak tych środków nie będzie, to obiekty będą wyłączane z eksploatacji. Już teraz, ze względów oszczędnościowych, rząd niemiecki zakazał oświetlania konstrukcji mostów.

Jaką główną naukę powinni wyciągnąć mostowcy z zawalenia się wiaduktu Polcevera w Genui?

Janusz Rymsza: Przede wszystkim ciekawy był mój kontakt z wiaduktem Polcevera w Genui. Otóż w 1993 r. byłem uczestnikiem 31. międzynarodowego kursu IRI (Istituto per la Ricostruzione Industriale) i przez kilka miesięcy miałem możliwość zapoznawania się z funkcjonowaniem f...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.