Reklama

Jan Deja: Technologie powinny ze sobą konkurować

Przedstawiciele Stowarzyszenia Polskiego Cementu przez wiele lat przekonywali administrację rządową, że o wyborze technologii nawierzchni drogowej powinien decydować nie koszt budowy, ale łączny koszt i eksploatacja w określonym czasie, czyli whole life costs.
Czy Państwa starania odniosły już oczekiwane skutki?

Jan Deja: Można powiedzieć, że tak. W lipcu zakończył się proces notyfikacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie betonu konstrukcyjnego. I z tego co wiem, jest tam zapis dot. właśnie cyklu życia i analiz kosztowych. Informacja ta ma zostać potwierdzona po publikacji rozporządzenia. Mamy jednak sygnały ze strony ministerstwa, że nowe podejście oparte na podstawie cyklu życia będzie stosowane. Można więc uznać za dowód, że 20 lat rozmów na ten temat przyniosło skutek.

Polska branża betonu towarowego z optymizmem patrzy w przyszłość. Obecnie krajowy przemysł cementowy należy do światowej czołówki. Produkcja ta w Polsce w 2018 r. zamknęła się ilością ok. 25 mln m3, a w skali Europy − ok. 350 mln m3. Możemy liczyć na tak dobre wyniki w przyszłości?

Jan Deja: Faktycznie, polski przemysł cementowy należy do europejskiej i światowej czołówki. Jesteśmy w tym momencie „trzecią siłą” cementową w Europie. Przed nami są tylko Niemcy i Włosi. Ostatnio, jeśli chodzi o produkcję cementu, wyprzedziliśmy Francję. I dodatkowo produkujemy ten cement w bardzo dobrych, nowoczesnych fabrykach.
Patrząc na taką najbliższą perspektywę lat 2020-2021, z analiz które opracowujemy, wynika, że poziom produkcji zbliżony do 19-20 mln ton jest bardzo realny. Są to bardzo dobre sygnały. Trzeb...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.