Reklama

XIII Konferencja Naukowa Konstrukcje Zespolone 2023

W dniach 29 – 30 czerwca 2023 r. w Zielonej Górze odbyła się XIII Konferencja Naukowa Konstrukcje Zespolone 2023, zorganizowana przez Instytut Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego, poświęcona konstrukcjom zespolonym, które są ważnym elementem budowli, budynków i obiektów inżynierskich.

Podczas otwarcia konferencji uczczono chwilą ciszy pamięć wybitnych profesorów, członków komitetu naukowego Konferencji, którzy odeszli od nas. Byli to profesorowie: Jan Kmita, Jerzy Ziółko, Stanisław Kuś, Józef Głomb, Andrzej Ajdukiewicz, Leonard Runkiewicz, Maciej Szumigała.

Pierwsza sesja miała bardzo uroczysty charakter, była związana z jubileuszem 90-lecia urodzin Prof. Tadeusza Bilińskiego, pomysłodawcy i organizatora Konferencji. Laudację pt. „Profesor Tadeusz Biliński – życie i osiągnięcia naukowe” wygłosiła dr hab. inż. Beata Nowogońska, prof. UZ. Specjalne gratulacje, w formie online, wygłosił Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości: władze Uniwersytetu Zielonogórskiego, władze miasta Zielona Góra, politycy, samorządowcy, Przewodniczący KILiW PAN, Przewodniczący ZG i KN PZITB, Przewodniczący LOIIB, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, firm, pracownicy Instytutu Budownictwa i studenci WBAiIŚ.

Cztery sesje tematyczne dotyczyły teorii konstrukcji zespolonych, badań doświadczalnych, ich projektowania, nowych materiałów i technologii, realizacji, diagnostyki, wzmocnień, normalizacji i perspektyw rozwoju. Na konferencji wygłoszono dwadzieścia trzy referaty, w tym dwa referaty problemowe prof. dr hab. inż. Elżbiety Szmigiery o optymalnych rozwiązaniach słupów zespolonych i prof. dr hab. inż. Adama Wysokowskiego o trwałości eksploatacyjnej mostów zespolonych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że dwie sesje były poświęcone badaniom doświadczalnym. Wygłoszono, podczas ich trwania, kilkanaście referatów, w których wyniki badań w większości były prezentowane przez młodych pracowników uczelni, będących dopiero na początku kariery naukowej.

W konferencji wzięło udział pięćdziesięciu trzech uczestników reprezentujących dwanaście ośrodków naukowych z Polski. Współautorami niektórych referatów były osoby pochodzące z uczelni zagranicznych, z Portugali, Brazylii i Stanów Zjednoczonych.

Referaty konferencyjne są i będą opublikowane w nr 05 – 06 i 07 – 08 czasopisma Przegląd Budowlany, a ich dwustronicowe streszczenia opublikowano w materiałach konferencyjnych.

Postanowiono, że kolejna konferencja Konstrukcje Zespolone o charakterze naukowo technicznym będzie zorganizowana przez ośrodek zielonogórski w 2026 r., na którą to konferencję już serdecznie zapraszamy.

Tekst:
prof. dr hab. inż. Kazimierz Flaga
Przewodniczący Komitetu Naukowego

dr hab. inż. Jacek Korentz, prof. UZ
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

                                                                                

Bądź na bieżąco z branżowymi wydarzeniami! Przejdź do KALENDARIUM

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.