Reklama

Seminarium Drogowe „Projektowanie, budowa i utrzymanie infrastruktury drogowej”

16-17 maja 2024 r. w Pokrzywnej odbyła się kolejna edycja Seminarium drogowego „Projektowanie, budowa i utrzymanie infrastruktury drogowej”, zorganizowane przez SITK RP Oddział Opole we współpracy z Opolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa. Wydarzenie zgromadziło ok 150 specjalistów i przedstawicieli branży budowlanej, którzy dyskutowali na temat najnowszych trendów, technologii oraz wyzwań w infrastrukturze drogowej.

Pierwszy dzień seminarium rozpoczął się od uroczystego powitania uczestników przez dr. inż. Mariusza Pustelnika, Prezesa SITK RP Oddział Opole. Następnie swoje wystąpienia mieli Wojewoda Opolski oraz Marszałek Województwa Opolskiego, którzy podkreślili znaczenie infrastruktury drogowej dla rozwoju regionu. Podczas pierwszego panelu, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie budowy dróg. Przedstawiciele firm prezentowali innowacyjne metody wzmacniania nawierzchni georusztami i kompozytami, efektywne wykorzystanie destruktu asfaltowego, a także szczegóły dotyczące realizacji dużych projektów infrastrukturalnych. Drugi panel skupiał się na bezpieczeństwie ruchu drogowego. Omawiano kluczowe aspekty związane z projektowaniem bezpiecznej infrastruktury, zarządzaniem prędkością na drogach oraz wpływem obwodnic na poprawę komunikacji miejskiej. Dyskusje te pozwoliły uczestnikom na głębsze zrozumienie wyzwań i rozwiązań w tej dziedzinie. M.in. Mgr inż. Tomasz Mackun z Politechniki Gdańskiej przekonywał, że bezpieczna infrastruktura drogowa nie jest skomplikowana, jeśli zastosuje się odpowiednie zasady projektowania. Elektromontaż Rzeszów S.A. zaprezentował aspekty bezpiecznej konstrukcji wsporczej punktów oświetleniowych w odniesieniu do wymagań formalnych. Mgr inż. Marcin Hałuszczak przedstawił różne strategie zarządzania prędkością na drogach, a mgr inż. Rafał Pydych, Dyrektor GDDKiA Oddział Opole, omówił, czy obwodnice rzeczywiście rozwiązują problemy komunikacyjne miast. Panel techniczny dostarczył uczestnikom wiedzy na temat nowoczesnych technologii stosowanych w projektowaniu i budowie mostów oraz dróg. dr inż. Mariusz Pustelnik omówił przebudowę Alei Wojska Polskiego – DK1 w Częstochowie, realizowaną w procedurze „Zaprojektuj i zbuduj”. Prof. dr inż. Wojciech Lorenc z Politechniki Wrocławskiej zaprezentował nowe rozwiązania mostowe o rozpiętości ponad 50 m oraz plastyczne projektowanie przekrojów zespolonych. Ostatni panel pierwszego dnia dotyczył prawnych aspektów budownictwa drogowego i zamówień publicznych. Eksperci omawiali zmiany w prawie budowlanym, przepisy dotyczące zamówień publicznych oraz zasady kontroli jakości wyrobów budowlanych. Te prezentacje były szczególnie cenne dla praktyków, którzy na co dzień muszą poruszać się w skomplikowanej sferze regulacji prawnych. Na koniec przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury omówił bieżące priorytety i plany na przyszłość dotyczące infrastruktury drogowej w Polsce. Drugi dzień seminarium rozpoczął się od prezentacji nowoczesnych systemów wizyjnych i sztucznej inteligencji do pomiarów natężenia ruchu drogowego, przedstawionych przez firmę Vitronic Machine Vision Polska Sp. z o.o. Następnie, HABA-BETON Johann Bartlechner Sp. z o.o. zaprezentowała innowacyjne prefabrykaty do zagospodarowania wód opadowych, które mogą znacznie poprawić efektywność systemów odwadniających.

Wydarzenie było doskonałą okazją do nawiązania współpracy oraz pogłębienia wiedzy na temat najnowszych trendów i technologii w dziedzinie budownictwa drogowego. Dzięki szerokiemu zakresowi tematów omawianych podczas paneli dyskusyjnych, uczestnicy mogli zdobyć cenne informacje dotyczące zarówno najnowszych technologii, jak i praktycznych aspektów realizacji projektów drogowych.

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.