Intertraffic Amsterdam 2024 – ekosystem stworzony dla przyszłej mobilności
Intertraffic Amsterdam, wiodące na świecie wydarzenie branżowe w zakresie infrastruktury, zarządzania ruchem, inteligentnej mobilności, bezpieczeństwa i parkowania, zakończyło inspirującą edycję 2024, koncentrując się na inteligentnej, bezpiecznej i zrównoważonej mobilności dla wszystkich. Dzięki znacznie rozszerzonemu programowi szczytu i największej powierzchni wystawienniczej w historii, było to globalne miejsce spotkań starszych specjalistów i decydentów w sektorze mobilności. Intertraffic Amsterdam to jedno z flagowych wydarzeń RAI Amsterdam, które odbyło się w dniach 16-19 kwietnia 2024 r.
Globalna społeczność mobilności – 143 kraje obecne
Intertraffic Amsterdam 2024 był domem dla ponad 850 wystawiających się firm i organizacji z 50 krajów. W ciągu czterech dni wydarzenia prawie 30 000 uczestników ze 143 krajów na całym świecie nawiązało kontakt ze sobą oraz z 6000 specjalistów ds. mobilności reprezentujących sprzedawców technologii, dostawców rozwiązań i organizacje interesariuszy. Frekwencja na wydarzeniu wzrosła o 30% w porównaniu z poprzednią edycją, przy wzroście głównie spoza Holandii, przywracając wolumen do standardów sprzed koronawirusa. Rozmowy koncentrowały się na przyszłości mobilności, a specjaliści z sektora publicznego i prywatnego dążyli do ścisłej współpracy w celu osiągnięcia wspólnych celów. Udział międzynarodowych uczestników osiągnął rekordowy poziom 79%. 20% międzynarodowych uczestników pochodziło spoza Europy. 81% wszystkich uczestników jest zaangażowanych w proces decyzyjny, a liczne możliwości nawiązywania kontaktów zostały maksymalnie wykorzystane. Odwiedzający wyrazili swoje uznanie z bezprecedensowym wynikiem 8,6, a 92% z nich chce ponownie wziąć udział w targach w 2026 roku. Zadowolenie wystawców ilustruje fakt, że 75% powierzchni zostało już zarezerwowane na kolejną edycję zaplanowaną na 10-13 marca 2026 roku.
Obfitość wiedzy
Program Intertraffic Summit obejmował 4 duże sale z ponad 130 sesjami i ponad 240 prelegentami. Ta obfitość wiedzy została chętnie skonsumowana, ponieważ zarejestrowano około 10 000 wejść do teatru. Zasadniczo sesja plenarna podkreśliła konieczność przyjęcia przez miasta i regiony przyszłościowych strategii i podejść opartych na współpracy w celu zapewnienia zrównoważonej, odpornej i integracyjnej mobilności dla przyszłych pokoleń. Przedstawione rozwiązania w zakresie mobilności, wizje mobilności miejskiej oraz wytyczne dotyczące polityki i egzekwowania przepisów dotyczyły głównych wyzwań sektorowych, w tym pilnych kwestii klimatycznych, budowy, renowacji i utrzymania dróg oraz rosnącej liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Dedykowane sympozjum sieci parkingowej w hali 12 cieszyło się równie dużym zainteresowaniem, jak w przypadku wielu specjalnych wydarzeń towarzyszących. Ponadto przez cały tydzień obecni byli liczni członkowie sieci ITS Nationals, aby połączyć siły w dążeniu do inteligentnej, bezpiecznej i zrównoważonej mobilności dla wszystkich.
Wyróżniające się trendy mobilności
Jednym z oczywistych tematów było stymulowanie aktywnych podróży i praca na rzecz zrównoważonych i przyjaznych do życia miast, z naciskiem na współpracę w ekosystemie, udane aplikacje MaaS i zintegrowane usługi, interoperacyjność oprogramowania, platformy oparte na danych, integrację dla wszystkich oraz tworzenie infrastruktury cyfrowej dla MaaS i parkowania w ofertach MaaS.
Kolejnym z najnowszych trendów w branży była proliferacja danych, która nadal staje się centralnym punktem branży, napędzając popyt na zaawansowane oprogramowanie analityczne w czasie rzeczywistym z funkcjami sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Konieczne są rozwiązania programowe, które łączą różne systemy, wspierając synergię i przyspieszając interoperacyjność w branży. Sesje poświęcone zarządzaniu ruchem uwypukliły nowe technologie mające na celu usprawnienie przepływu ruchu, wdrożenie inteligentnych, bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska metod kierowania ruchem, zapewnienie samochodowych usług informacyjnych w czasie rzeczywistym oraz przyjęcie zrównoważonych praktyk zarządzania ruchem.
Sztuczna inteligencja jest prawdopodobnie najczęściej omawianym elementem transformacji inteligentnej mobilności. Nie ma takiego aspektu branży, który nie byłby zasilany, kontrolowany, pod wpływem lub w trakcie przekazywania niektórych procesów decyzyjnych w ręce sztucznej inteligencji. Uczestnicy mogli również dowiedzieć się o nowych technologiach poprawiających bezpieczeństwo na drogach dzięki sztucznej inteligencji, inteligentnym rozwiązaniom w zakresie egzekwowania przepisów i wykrywania, poprawie bezpieczeństwa na skrzyżowaniach i tworzeniu bezpieczniejszych stref roboczych, inteligentnych aplikacjach mobilnych ostrzegających użytkowników dróg, inteligentnym zarządzaniu aktywami, inteligentnej technologii czujników, egzekwowaniu prędkości i pasów bezpieczeństwa.
Sektor parkingowy staje się nieodłączną częścią transformacji w kierunku inteligentnej mobilności. Połączenie technologii parkingowej z ładowaniem pojazdów elektrycznych, wykorzystanie technologii i usług w celu stworzenia optymalnej podróży klienta oraz dążenie do maksymalizacji przestrzeni publicznej jest napędzane przez koncepcję zrównoważonych węzłów mobilności, zdefiniowanych lokalizacji w mieście, w których użytkownicy mogą uzyskać dostęp do wielu rodzajów wspólnych opcji transportu, takich jak rowery elektryczne, skutery i pojazdy mikromobilne. Europejskie Stowarzyszenie Parkingowe odgrywa wiodącą rolę w odkrywaniu na nowo parkowania jako usługi mobilności i parkowania jako platformy mobilności.
Dogodna kolokacja z Amsterdam Drone Week przybliżyła bezzałogowe statki powietrzne, a także najnowsze osiągnięcia w zakresie mobilności powietrznej. Przyjęcie mobilności powietrznej w miastach jest kluczowe z wielu powodów, ze zrównoważonym rozwojem na czele.
Informacje zwrotne z rynku
„Konwergencja technologii i transportu oraz najnowsze innowacje przekształcają ten sektor” – powiedział jeden z zachwyconych wystawców. „Od inteligentnej infrastruktury po konserwację predykcyjną, Intertraffic oświetlił drogę w kierunku bardziej połączonej i wydajnej przyszłości, w której oparte na danych spostrzeżenia napędzają inteligentniejsze podejmowanie decyzji i optymalizują sieci transportowe z korzyścią dla wszystkich”. Joyce de Winter, dyrektor Intertraffic w RAI Amsterdam, jest zachwycona tym, jak dobrze przyjęto Intertraffic Amsterdam 2024. „Jesteśmy bardzo dumni, że cała branża gromadzi się na Intertraffic Amsterdam i że jesteśmy w czołówce innowacji w zakresie mobilności. Zaobserwowaliśmy wzrost frekwencji władz drogowych i decydentów z miast z całego świata. Nasze oczekiwania zostały przekroczone pod każdym względem”.
Przełomowi innowatorzy na wydarzeniu ITSUP dla startupów
Przełomowi innowatorzy wnoszą pasję, świeże pomysły i akceptację niepowodzeń, których potrzebuje każda szybko rozwijająca się branża, ale, co zrozumiałe, zwolennicy ryzyka są często powściągliwi w angażowaniu się. Zintegrowane wydarzenie Intertraffic dla startupów ITSUP umożliwiło początkującym firmom zaprezentowanie swoich inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności doświadczonej publiczności Intertraffic. Wszyscy zostali zaproszeni do pracy nad wyzwaniem przygotowanym przez sponsora Swarco. Aby zachować sukces i innowacyjność, Swarco współpracuje ze start-upami w celu generowania nowych pomysłów. Zwycięzca wyzwania ITSUP wyrusza w 6-miesięczną podróż akceleracyjną wraz ze Swarco, aby zrealizować swój projekt od pitchu do realizacji. Swarco ogłosiło zwycięzcę konkursu ITSUP, przy czym nie jest to jeden zwycięzca, ale dwóch! „Zwycięzca nie tylko układa elementy układanki, ale także wykazuje się łącznością”, stwierdziło jury. Szczęśliwe start-upy to Transcality i SMATS Traffic Solutions Inc. Transcality zajęła również pierwsze miejsce w konkursie pitchingowym, zapewniając sobie tym samym bezpłatne stoisko na Intertraffic Amsterdam 2026.
Trzech zwycięskich uczestników konkursu Intertraffic Award
Tematem, który wyróżnił dwóch zwycięzców, była redukcja hałasu. Włoska firma See zdobyła nagrodę Green Globe Award za wysoce innowacyjne panele akustyczne Sealed Air Whisper NB-Eco-40-A3, podczas gdy brytyjska firma Intelligent Instruments wygrała za system kamer Sound Vue w kategorii User Experience. Pożądaną nagrodę Inspiration Award zdobyła inna brytyjska firma Valerann, która szczególnie zaimponowała jury swoją zaawansowaną platformą analizy danych w czasie rzeczywistym Lanternn by Valerann.
Zobacz całą galerię – TUTAJ
Mogą zainteresować Cię również
Wywiady
Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię
Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...
Drogi dla opon, opony dla dróg!
Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (www.acea.auto) flota pojazdów silnikowych w Unii Europejskiej w 2021 r. liczy 249,6 mln samochodów osobowych oraz ponad 36,7 mln pojazdów użytkowych i autobusów. W 2021 r. flota samochodów osobowych w UE wzrosła o 1,2% w porównaniu z 2020 r. Taki wzrost obciążeń transportowych ma znaczący wpływ na zmniejszenie trwałości konstrukcji drogowych. Obecnie najpopularniejszym materiałem do budowy nawierzchni dróg są mieszanki asfaltowe. Wie...
Stan techniczny urządzeń obcych w kontekście trwałości konstrukcji mostowych – na podstawie własnych doświadczeń z przeglądów i diagnostyki
Artykuł omawia wpływ „urządzeń obcych” na mosty stalowe. Autorzy analizują kwestie techniczne problematyki oraz konflikty interesów z zarządcami urządzeń. Przedstawiono też nowe wytyczne WR-M-72 zalecające m.in. umieszczanie urządzeń na niezależnych konstrukcjach i spełnianie standardów. Urządzenia, które są przeprowadzane nad różnego rodzaju przeszkodami z wykorzystaniem istniejących eksploatowanych obiektów mostowych, są przedmiotem wyzwań technicznych współczesnego mostownictwa. Jak sugeru...
Rozkład uszkodzeń na profilu poprzecznym taśmy przenośnikowej Wdrożenie systemu DiagBelt+ w KWB Bełchatów
Artykuł analizuje rozkład uszkodzeń taśmy przenośnikowej z linkami stalowymi. Badania przeprowadzone w KWB Bełchatów w ramach projektu POIR.01.01.01-00-1194/19 przy użyciu systemu DiagBelt+ wykazały różne rozkłady uszkodzeń mogące wynikać z nieprawidłowości w punktach podawania urobku. Wyniki mogą pomóc w ocenie poprawności projektu przenośnika, minimalizując ryzyko awarii i wydłużając żywotność taśm. Artykuł przedstawia analizę rozkładu uszkodzeń rdzenia taśmy z linkami stalowymi na przekroj...
Betonowy tunel TS-04. Technologia i materiały
W artykule omówiono kwestie związane z ułożeniem nawierzchni z betonu cementowego klasy C35/45 w tunelu TS-04. Prace te są częścią większego zadania pod nazwą „Zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S52, odcinek Północna Obwodnica Krakowa: węzeł Modlnica – węzeł Kraków Mistrzejowice (bez węzła)”. Betonowy tunel pod Zielonkami TS-04, będący częścią Północnej Obwodnicy Krakowa (S52), jest jednym z kluczowych elementów infrastrukturalnych tej drogi ekspresowej. Tunel o długości 653 m, ...
Zagrożenia naturalne w budowie i eksploatacji tuneli
Artykuł analizuje zagrożenia związane z budową i eksploatacją tuneli, zwracając uwagę na nowe ryzyka geologiczne, które nie są w pełni uwzględniane w tradycyjnych analizach opartych na danych statystycznych i modelach ruchu. Dane statystyczne wskazują, że zdarzenia w ruchu drogowym są powodowane przede wszystkim przez jego uczestników. W dotychczasowym modelu ruchu głównym sprawcą większości z nich jest człowiek. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, niezachowanie ostrożności przez...
Nowoczesne programy wspomagające projektowanie mostów. Skrócona analiza
W artykule opisano programy komputerowe, które są obecnie używane do wspomagania procesu projektowania mostów. Projektowanie mostów to zadanie o ogromnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i funkcjonalności infrastruktury krajowej. Aby zapewnić nośność, trwałość i spełnienie wszystkich wymagań formalnych zawartych w prawie budowlanym i normach projektowych, inżynierowie korzystają z zaawansowanych programów komputerowych. Te nowoczesne narzędzia umożliwiają precyzyjne analizy, symulacje oraz optyma...
Propozycja postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi
Artykuł dotyczy sposobu postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi na linii Opole – Wrocław w kontekście planowanej modernizacji. Autor omawia historię i stan techniczny mostów oraz ich rolę w transporcie, a także analizuje możliwe sposoby zachowania ich zabytkowej wartości. W czerwcu 2024 r. na zlecenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków autor artykułu wykonał opinię dotyczącą postępowania z zabytkowymi mostami kolejowych w ramach projektowanej modernizacji linii kolejowej...
Propozycja postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi
Artykuł dotyczy sposobu postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi na linii Opole – Wrocław w kontekście planowanej modernizacji. Autor omawia historię i stan techniczny mostów oraz ich rolę w transporcie, a także analizuje możliwe sposoby zachowania ich zabytkowej wartości. W czerwcu 2024 r. na zlecenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków autor artykułu wykonał opinię dotyczącą postępowania z zabytkowymi mostami kolejowych w ramach projektowanej modernizacji linii kolejowej...
Wartość rynku betonu towarowego w Polsce to już ponad 7 mld zł
W wyniku znaczącego wzrostu kosztów produkcji (kruszywa, cement, domieszki do betonu, siła robocza, logistyka i transport) w latach 2017-2022 rynek betonu towarowego w Polsce odnotował skokowy wzrost wartości, osiągając 7,5 mld zł. Pomimo przejściowego schłodzenia koniunktury w budownictwie długoterminowe prognozy dla rynku betonu towarowego prezentują się dość stabilnie. Na potrzeby raportu jako rynek betonu towarowego zdefiniowano działalność produkcyjną w zakresie wytwarzania betonu zarówn...
Kalendarium
Relacje
XXXIII Konferencja „Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi”
W dniach 6-8 listopada 2024 r. w Krynicy Zdrój odbyła się XXXIII Konferencja z...
Jubileusz XX-lecia Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego
Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego (SPW) obchodziło jubileusz XX-lecia swojej działalności, u...
Podsumowanie jubileuszowej 15. edycji Targów SYMAS® MAINTENANCE
- Targi SYMAS® MAINTENANCE z roku na rok są coraz lepsze, mamy coraz więcej klientów. Naprawd...
Seminarium „Droga do neutralności klimatycznej Cemex”
Blisko 200 uczestników pojawiło się na cyklicznym seminarium „Droga do neutralności klima...