Reklama

Ekologiczne uwarunkowania projektowania dróg szybkiego ruchu w Polsce

Innym problemem ekologicznym systemu odwodnienia dróg (dawniej ignorowanym) jest wzrost ilości odprowadzanych wód do odbiorników zewnętrznych, co wynika z zamiany pierwotnych powierzchni biologicznie czynnych na szczelne nawierzchnie drogowe. Tutaj standardowym rozwiązaniem jest zastosowanie zbiorników retencyjnych, zmniejszających przepływy maksymalne na wylotach odwodnienia do wód powierzchniowych, czyli do rzek, małych cieków i rowów melioracyjnych.

Ostatnio pojawił się następny problem ekologiczny, związany z wykonanymi symulacjami zmian klimatu w Polsce w okresie nadchodzących 50-100 lat. Te symulacje wskazują, że mogą pojawić się znacząco większe natężenia deszczy nawalnych i w rezultacie wyższe ilości dobowych spływów powierzchniowych, prowadzące do większych lokalnych podtopień i powodzi. Aby temu przeciwdziałać, należałoby projektować drogowe urządzenia odwadniające dostosowane do wyższych przepływów i zawierające urządzenia retencyjne o większych pojemnościach. Wymaga to zmiany parametrów wejściowych w obliczeniach hydrauliczno-hydrologicznych, co przypuszczalnie nastąpi w najbliższych latach.

Nowe rozwiązania w projektach zieleni przydrożnej

W tradycyjnym projektowaniu drogowym zieleń była tym elementem, który często pomijano lub ograniczano jako nieistotny z punktu widzenia zasadniczego celu budowy drogi. Taką możliwość dają zapisy §§ 52-53 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dotyczących dróg publicznych, w których właściwie brak twardych nakazów co do stosowania zieleni drogowej.

Wprowadzenie rozbudowanego prawa ekologicznego sprawiło jednak, że stosowanie większej ilości zieleni przy drogach jest z reguły narzucane warunkami dendrologicznymi zawartymi DŚU. W związku z tym pojawiły się takie now...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Czy Zespół zamierza integrować współpracę między konstruktorami, projektantami, wykonawcami a służbami konserwatorskimi? Arkadiusz Madaj: Jednym z istotnych elementów planowanego działania zespołu jest właśnie integrowanie działań wszystkich instytucji i osób, które zajmują się obiektami historycznymi, w tym uznanymi za zabytkowe, tj. wpisanymi ...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.