Reklama

Efektywne sposoby utrzymywania nawierzchni drogowych

W zamiatarkach drugiej grupy włosie szczotki zgina się przy zetknięciu z oczyszczaną powierzchnią, a następnie prostuje się, wrzucając zgarnięte zmiotki na przenośnik zgrzebłowy, kierując je do zasobnika lub na kolejny przenośnik taśmowy, a następnie na skrzynię ładunkową pojazdu holującego zamiatarkę. Zamiatarki z mechanicznym załadunkiem zmiotek również czasem wyposażone są w wentylator, lecz jego zadaniem jest jedynie przeciwpyłowe odsysanie powietrza ze strefy pracy szczotki zbierającej, jak ma to miejsce np. w zamiatarce Gothia lub Master z firmy Brodd Group.

Ponadto zamiatarki samozbierne dzieli się na samochodowe, ciągnione (holowane) i samobieżne. Zamiatarka samozbierna zabudowana jest na podwoziu samochodowym, zamiatarka ciągniona zabudowana jest w postaci przyczepy holowanej przez ciągnik lub samochód ciężarowy, natomiast zamiatarka samobieżna nie ma cech pojazdu specjalnego, chociaż jej mechanizmy napędowe oraz jezdne mogą być wykonane z zespołów podwozi samochodowych.

Sprzęt ciągnikowy do zmechanizowanego oczyszczania ulic ma zastosowanie w małych miastach, w których ze względu na ograniczone potrzeby tabor specjalny nie mógłby być w pełni wykorzystany.

Do zmechanizowanego oczyszczania ulic w sezonach pozazimowych stosowane są ciągnikowe przyczepy specjalne: zmywarki, zmywarko-zamiatarki oraz zamiatarki samozbierne.

Dzienne nagromadzenie zmiotek w różnych miastach wynosi średnio:

  • Wiedeń: 5 g/m2,
  • Antwerpia: 2,5 g/m2,
  • Montreal: 6 g/m2,
  • Bolonia: 4 ÷ 5 g/m2,
  • Praga: 3 ÷ 4 g/m2,
  • Paryż: 4 g/m2,
  • Düsseldorf: 8 g/m2,
  • Genewa: 3,3 g/m2,
  • Hamburg: 3 g/m2,
  • Warszawa: 4 ÷ 8 g/m2.

Piśmiennictwo

  1. Pacelt J., Przewłocki J.: Tabor i sprzęt do oczyszczania miast. Warszawa 1976.
  2. Podemska M.: Utrzymanie dróg. Technologia robót i sprzęt. Krosno 2015.
  3. Przywarska R.: Podstawy oczyszczania miast i terenów wiejskich. Bytom 2003.
  4. Sibiga J., Skalmowski K.: Technologia oczyszczania miast. Warszawa 1977.

Przeczytaj również: Przegląd maszyn budowlanych – do budowy i remontów dróg

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.