Przegląd maszyn budowlanych – do budowy i remontów dróg

Przegląd maszyny budowlanych, które znajdują zastosowanie podczas budowy i remontów dróg.

Koparki

Koparki są podstawowymi maszynami do wykonywania robót ziemnych w budownictwie. Określa się je jako jednonaczyniowe albo łyżkowe. Znacząco różnią się one od koparek kołowych lub łańcuchowych, stosowanych np. w górnictwie odkrywkowym. Budowane są jako specjalizowane oraz uniwersalne, co umożliwia stosowanie ich do różnego rodzaju robót.

Koparki specjalizowane mają jeden rodzaj osprzętu roboczego i jeden typ narzędzia. Są one zwykle budowane jako jednostki najcięższe, często z zastosowaniem do konkretnych inwestycji. Koparki uniwersalne są zbudowane w taki sposób, by można było do nich montować osprzęty z różnymi narzędziami. Zmiany wyposażenia odbywają się w sposób prosty i szybki, czasem bez potrzeby dodatkowych narzędzi.

Koparki uniwersalne mogą mieć cztery rodzaje osprzętów i narzędzi: łyżkę podsiębierną, łyżkę nadsiębierną, chwytak i zabierak. Zależnie od sposobu przeniesienia napędu rozróżnia się dwa rodzaje koparek jednonaczyniowych - mechaniczne i hydrauliczne.

W koparkach mechanicznych napęd na mechanizmy osprzętu jest przenoszony głównie za pomocą układów linowych, a na pozostałe mechanizmy koparki za pomocą kół zębatych i łańcuchów rolkowych. Drugi przypadek to przeniesienie napędu za pomocą układu hydraulicznego. Dominującym rodzajem wytwarzanych i użytkowanych koparek są te z napędem hydraulicznym. Mogą się one różnić rodzajem podwozia, osprzętu roboczego, jak również zastosowanego układu hydraulicznego.

Podstawowymi typami podwozi koparek hydraulicznych są podwozia gąsienicowe i podwo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Konrad Romik: Bezpieczeństwo ruchu drogowego w naszym kraju z roku na rok się poprawia

Konrad Romik, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w rozmowie z Anną Górską-Zychlą odpowiada na pytania dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, poprawy infrastruktury oraz założeń dążących do zmniejszenia liczby wypadków o połowę do 2030 r. Jak wygląda aktualnie stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce? Konrad R...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.