Reklama

Drogowe urządzenia zamknięte dla wsiąkania wody – cz. I

Nowości w drogownictwie

W ostatnich latach w drogownictwie pojawiły się urządzenia nowego typu, przewyższające swoją zdolnością chłonną tradycyjne zbiorniki chłonne. Ich istota polega na znacznym zwiększeniu powierzchni kontaktu z gruntem, tj. powierzchni chłonnej. Do tych urządzeń zalicza się skrzynki i komory chłonne.

Pojedyncze skrzynki lub komory chłonne można łączyć w ciągi o różnorakiej strukturze przestrzennej, tworząc tym sposobem podziemny, rozbudowany system o zróżnicowanej konfiguracji. Taki system można wykorzystać zarówno do infiltracji wody w grunt, do retencji oraz do zatrzymania pierwszej fali spływu. Rozwiązanie można równorzędnie wykorzystać w gruntach nieprzepuszczalnych lub słabo przepuszczalnych. Systemy tych komór i skrzynek drenażowych w drogownictwie mogą zastąpić: powierzchniowe zbiorniki retencyjne, trawiaste rowy odwadniające, zbiorniki chłonne i rurowe drenaże rozsączające.

Skrzynkę rozsączającą, rys. 1, stosuje się, gdy drenaż francuski „ma przejąć” duży spływ wód. Wtedy również można wybrać wersję zmodyfikowaną, tj. uzupełnioną o dodatkową pojemność. Najkorzystniejsza okazuje się zmodyfikowana skrzynka rozsączająca, która łączy właściwości kolektora i cechy rozwiązania o stosunkowo dużej powierzchni kontaktu zgromadzonej wody z podłożem.

Rys. 1. Skrzynki rozsączające drenażowe [opracowanie własne]

Komorę drenażową (rozsączającą), rys. 2, stosuje się głównie do odwodnienia d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.