Reklama

Dodatki mineralne stosowane w betonach kruszywowych o matrycy cementowejstosowane w betonach kruszywowych o matrycy cementowej

  • Mielony kamień wapienny – jest on prawie obojętny chemicznie. Tego typu dodatek powinien zawierać co najmniej 75% CaCO3, a zawartość iłów nie powinna przekraczać 1,20 g/100 g wapienia.
  • Pył kwarcowy (mączka kwarcowa) – jest to dodatek obojętny chemicznie. Stosuje się go jako zamiennik cementu (do 30% objętościowo) w procesie kształtowania cech technologicznych mieszanek betonowych oraz cech technicznych betonów o matrycy cementowej.
  • Pyły skalne (mączki skalne) – są to dodatki obojętne chemicznie. Skład chemiczny i mineralny tychże pyłów sprawia, że mogą być one stosowane do produkcji betonów jako częściowy substytut kruszywa drobnego. Dodatek pyłu: marmurowego, bazaltowego [3] lub granitowego, pozytywnie wpływa na właściwości techniczne mieszanek betonowych i/lub betonu, a także na jego trwałość w funkcji czasu. Pozytywne oddziaływanie wzmiankowanych dodatków na niektóre właściwości kompozytów betonowych jest związane przede wszystkim z efektem wypełniacza, czego konsekwencją jest doszczelnienie struktury matrycy cementowej [3].

Uboczne produkty przemysłowe jako dodatki mineralne

Od lat w technologii kompozytów o matrycy cementowej stosuje się z pozytywnym skutkiem takie uboczne produkty przemysłowe jak popioły lotne krzemionkowe i wapienne oraz pyły krzemionkowe, no i oczywiście mielony żużel wielkopiecowy. Równolegle w różnych ośrodkach badawczych na świecie trwają permanentne badania i próby zastosowania w tej roli innych ubocznych produktów przemysłowych [8, 13].

W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki badań własnych dotycząc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.