Reklama

Dobór metodologii i sprzętu w kontekście właściwej konserwacji nawierzchni drogowej

Przy suchym zamiataniu w strefie zamiatania zostaje wytworzone podciśnienie przez ssawę kierującą powietrze zanieczyszczone pyłem do filtrów zamiatarki, a następnie do jej zbiornika na zanieczyszczanie lub w przypadku zamiatarek elewatorowych tylna szczotka walcowa nagarnia zanieczyszczenia na przenośnik zgrzebłowy, którym następnie poprzez przenośnik taśmowy zanieczyszczenia podawane są na skrzynię pojazdu holującego zamiatarkę. Operacje te zapobiegają rozprzestrzenianiu się pyłu na ulicy. Suche zamiatanie może być prowadzone tylko w sposób doraźny na suchych nawierzchniach, także w dniu o ujemnych temperaturach.

Zamiataniu podlega zarówno część przykrwężnikowa jezdni, na której gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń stałych, oraz cała szerokość pasa jezdni. Zamiatanie może być także stosowane jako zabieg oczyszczania uzupełniający zmywanie. Zmyte do części przykrawężnikowej zanieczyszczenia usuwane są wówczas zamiatarkami samozbiernymi. Szerokość zamiatania jest zależna od konstrukcji zamiatarki i wynosi 1,0-2,9 m.

Prędkość robocza zamiatarki w czasie pracy powinna być dostosowana do aktualnego stopnia zanieczyszczania jezdni, przy czym prędkości te zwykle wynoszą 5-12 km/h. Zamiatanie ulic osiedlowych i mało obciążonych ruchem ulicznym można przeprowadzać w godzinach wczesnoporannych, natomiast ulice silnie obciążone ruchem ulicznym należy zamiatać w porze nocnej. Przy czym do zamiatania w porze nocnej szczególnie nadają się zamiatarki elewatorowe (ciągnione) z uwagi na to, że nie posiadają one wentylatora (ssawy), będącego głównym źródłem hałasu w zamiatarkach podciśnieniowych, wytwarzającego podciśnienie zasysające zmiotki uliczne. Warto także pamiętać, że zamiatanie jezdni powinno następować po zakończeniu oczyszczania przyległych chodników, aby uniknąć zanieczyszczania oczyszczonej jezdni z chodników.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.