Reklama

Bobcat będzie prezentować nowe produkty i rozwiązania na targach Bauma

Innowacje i rozwiązania firmy Bobcat

Rrozwiązanie Quad Tracks – finalista nagrody za innowacje na Baumie

Rozwiązanie koncepcyjne Quad Track, obecnie testowane w Stanach Zjednoczonych, pozwala na łatwe zastąpienie kół ładowarek o sterowaniu burtowym Bobcat czterema niezależnymi modułami gąsienicowymi, co w praktyce zmienia je w ładowarki gąsienicowe.

Rozwiązanie to, wybrane do finału nagród za innowacje na Bauma 2022 w kategorii inżynierii mechanicznej, zapewnia ładowarkom o sterowaniu burtowym znaczącą wszechstronność, pozwalając im łatwo przystosowywać się do różnych warunków. Korzyści obejmują ograniczenie zapadania się, zmniejszony nacisk na podłoże oraz lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni w porównaniu z tradycyjnymi kołowymi ładowarkami o sterowaniu burtowym, z płynniejszą jazdą w porównaniu z dwugąsienicowymi ładowarkami kompaktowymi.

Rozwiązanie czterogąsienicowe Bobcat pozwala na konwersję kołowej ładowarki o sterowaniu burtowym na ładowarkę gąsienicową po prostu poprzez zdjęcie kół, dodanie blokady przeciwoscylacyjnej i przymocowanie modułów gąsienicowych do istniejących osi. W razie potrzeby można łatwo dokonać konwersji na ładowarkę kołową.

Nacisk na podłoże wywierany przez ładowarkę czterogąsienicową jest mniejszy niż w przypadku ładowarki o sterowaniu burtowym i większy niż w przypadku kompaktowych ładowarek gąsienicowych. Zapewnia to lepsze parametry podczas kopania, spychania śniegu lub w innych zastosowaniach, gdzie wymagana jest większa siła pchania niż w ładowarkach o sterowaniu burtowym.

Chociaż rozwiązanie czterogąsienicowe jest już znane, nie było ono stosowane w ładowarkach o sterowaniu burtowym, które wymagają zespołu gąsienic, który wytrzymałby ruchy boczne oraz w przód i w tył powodowane przez sterowanie burtowe.

T7X – pierwsza całkowicie elektryczna kompaktowa ładowarka gąsienicowa 

Poza innymi rozwiązaniami elektrycznymi T7X jest zaprojektowana, jako maszyna, która spełnia wysokie wymagania dotyczące emisji i hałasu. Akumulator litowo-jonowy 62 kWh zapewnia cztery godziny ciągłej pracy pod obciążeniem. Taki wynik jest możliwy częściowo dzięki układowi zarządzania mocą z wykrywaniem obciążenia, który automatycznie zmniejsza moc na taką, jaka jest wymagana do danego zadania. Operatorzy mogą też ręcznie dostosować wydajność T7X do określonych zadań, między innymi poprzez możliwość zmiany prędkości jazdy przy pełnym momencie obrotowym.

„Kolejna zaskakująca cecha T7X, która odróżnia ją od wszystkich innych ładowarek na świecie, to ta, że w maszynie praktycznie nie ma żadnych płynów. Tradycyjny hydrauliczny zespół roboczy został w całości wymieniony na elektryczny układ napędowy składający się z elektrycznych siłowników i silników elektrycznych. Jedyny płyn, jaki należy wlać do maszyny, to około cztery litry ekologicznego płynu chłodniczego” powiedział Joel Honeyman, wiceprezes ds. innowacji globalnych w Bobcat.

„T7X zaprojektowano z myślą o wydajności, zerowej emisji i bezkonkurencyjnych rozwiązaniach technicznych. Maszyna charakteryzuje się minimalnym śladem węglowym, niższym poziomem hałasu i drgań oraz bardzo małymi potrzebami w kwestii konserwacji, przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności.”, powiedział Joel Honeyman.

Przezroczysty wyświetlacz dotykowy OLED 

Przezroczysty wyświetlacz dotykowy firma Bobcat opracowała we współpracy z LG Electronics oraz BSI Research. Wykorzystuje on technologię OLED. Nowy system zapewnia przezroczysty, wygodny wyświetlacz dotykowy wbudowany w oszklenie kabiny, co zwiększa wydajność, skuteczność i widoczność wykonywanych zadań. Wyświetlacz można umieścić na przedniej szybie lub szybach bocznych kabiny w różnych modelach maszyn Bobcat, takich jak minikoparki czy ładowarki.

Operator może skonfigurować wyświetlacz przy pomocy inteligentnych elementów i interaktywnych aplikacji, aby uzyskiwać dane istotne dla danego miejsca lub rodzaju pracy. Przezroczysty wyświetlacz wielofunkcyjny sprawia, że operator widzi na ekranie istotne informacje i dane na temat maszyny, w tym samym czasie, w którym obserwuje, co dzieje się wokół niego w obszarze roboczym.

Minikoparka E35 ze sterowaniem elektrycznym – nadchodzi automatyzacja

Po raz pierwszy na targach Bauma firma Bobcat zaprezentuje nową, 3,5-tonową minikoparkę E35 ze sterowaniem elektrohydraulicznym. Podobnie jak w większości ciężkich koparek, joysticki hydrauliczne zastąpiono układem elektrohydraulicznym. Pozwala to dostosować sterowanie maszyny do dowolnego poziomu umiejętności operatora. Maszyna zapewnia również operatorowi dodatkowe funkcje cyfrowe i specjalne rozwiązania.

„Dzięki wbudowanym czujnikom maszyna może wykonywać niektóre zadania półautomatycznie, pomagając operatorowi w precyzyjnym wyrównywaniu i poziomowaniu, robieniu wykopów lub powtarzalnych zadaniach, takich jak powrót do wykopu. Chcemy pokazać możliwości takiej koncepcji i dowieść, jak wartościowy wpływ miałaby na pracę operatora i jego wydajność”, powiedział Vijay Nerva, dyrektor ds. innowacji i rozwoju w Doosan Bobcat EMEA.

Dowiedz się więcej na stronie firmy Bobcat.

przeczytaj również: Jesienne wydarzenia branżowe

Wywiady

Sylwia Cichocka: Ćwierć wieku działalności ZDP w Koninie to suma dokonań wielu ludzi

Sylwia Cichocka, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” podsumowuje 25 lat działalności ZDP, opisując kluczowe osiągnięcia i plany na przyszłość. Podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę drogową, takich jak przebudowa kilkudziesięciu kilometrów dróg, modernizacja mostów oraz wprowadzenie rozw...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.