BIM DAYS 2024 | Cyfrowe szanse – o cyfryzacji budownictwa już od 10 lat
Dane – gromadzenie, analizy, optymalizacja – to wątek dominujący większość tegorocznych sesji
Warszawa, grudzień 2024 – Za nami jubileuszowa, 10. edycja BIM DAYS, w tym roku pod hasłem „Cyfrowe szanse”. Konferencja ta to spotkanie wszystkich grup zaangażowanych w proces inwestycyjny na rynku budowlanych – architektów, projektantów, wykonawców, inwestorów, właścicieli i zarządców nieruchomości. W tym roku tematy dyskusji dotyczyły wpływu technologii, w tym sztucznej inteligencji, na funkcjonowanie przedsiębiorstw, ale także tego jak wspierać pracowników w procesie nieuniknionych zmian oraz jak odnaleźć i rozwijać ludzki wymiar architektury.
Spotkanie było również okazją, by docenić wieloletnie wsparcie i wkład partnerów w rozwój konferencji. Okolicznościowymi statuetkami zostali uhonorowani: Digital Real Estate, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Polski Związek Firm Deweloperskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, architektura.info, Architektura-murator, Builder, Inżynier Budownictwa, muratorplus.pl, sztuka-architektury.pl oraz Dell.
– Dziesięcioletnie doświadczenie wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu budowanego pokazuje ogromną wartość konferencji. Rozmawiając, uczymy się nawzajem od siebie, inspirujemy i motywujemy do zmian i rozwoju. To zapewnianie przestrzeni dla dyskusji całego środowiska jest tym ważniejsze, że transformacja cyfrowa to zmiana procesów nie w obrębie jednej firmy, ale w całej branży. A do osiągnięcia jest bardzo dużo – lepsza współpraca, wyższa produktywność, budowanie przewag konkurencyjnych. Cyfryzacja to szansa dla całej branży. – podsumowuje tegoroczną edycję Agnieszka Staniewicz, Account Based Marketing Manager w Autodesk.
Nagrania sesji dostępne są na stronie https://boards.autodesk.com/bimdays2024
Trendy, które będą kształtować nasz świat
Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia Yuri’ego van de Laak, Director, Industry Territory Sales, Autodesk, który zwrócił uwagę na wartość danych, które mogą stanowić o przewadze konkurencyjnej firm z branży budowlanej, z jednej strony stanowiąc możliwość funkcjonowania wg nowego modelu biznesowego i oferowania nowych usług, z drugiej będąc przyczynkiem do innowacji, dzięki której i przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji wyeliminowane zostaną powtarzalne zajęcia, co wpłynie na efektywność pracy. Według eksperta Autodesk przyszłość danych to łatwość dostępu, łączenia i wykorzystania. Umożliwić to ma sztuczna inteligencja, ale także współpracujące podejście do ich wykorzystania w całym procesie projektowym.
Cyfryzacja i biznes – szansa, której nie można przegapić?
Według raportu Design & Make przygotowanego przez Autodesk, 75% respondentów z branży AECO twierdzi, że są przygotowani na niespodziewane zmiany. Z tym stwierdzeniem i pytaniami o to, jak cyfryzacja wpływa na budowanie odporności biznesowej i jakie są wyzwania na drodze do transformacji zmierzyli się zaproszeni do debaty otwierającej goście.
Zauważono, że aby maksymalizować wartość dodaną z cyfryzacji, wszyscy uczestnicy procesu projektowo-budowlanego powinni być na zbliżonym poziomie. Obecnie, zdaniem ekspertów, najbardziej zaawansowane są biura projektowe i zarządcy budynków, choć korzyści z cyfryzacji widoczne są w całym procesie. Podejście do zmiany technologicznej zależy od kosztów, ale i od otwartości organizacji na innowacje. Wyzwania to przede wszystkim standard zbierania danych, właściwa struktura pozwalająca na analizy i optymalizacje. Te elementy mogą prowadzić do lepszego wykorzystania danych zarówno w obszarze zwiększania wydajności jak i zrównoważonego rozwoju.
Rozmowę z udziałem Karoliny Błaszczyk (Enprom), Agnieszki Krupińskiej (Strabag Sp. z o.o.), Mariusza Przystupy (Unidevelopment SA), Szymona Wojciechowskiego (APA Wojciechowski) Architekci poprowadził Przemysław Nogaj z Autodesk.
Technologie pozwalają na więcej
Podczas konferencji poświęconej projektowaniu i cyfryzacji procesu budowlanego nie mogło zabraknąć dyskusji o tym, jak korzystać z procesu demokratyzacji danych, data driven design – i wreszcie z AI.
Rozmówcy Rafała Lewandowskiego (Autodesk( – Tomasz Chudzik (Dom Development SA), Przemysław Nogaj (Autodesk), Ewa Zagórska (Digital Real Estate) oraz Michał Zając (Blue Projects) podkreślali znaczenie danych w procesie budowlanym – czy to w przypadku opracowywania cyfrowych bliźniaków, czy do uczenia modeli AI przy wykorzystywaniu ich do obsługi powtarzalnych zadań. Podnoszony był również temat właściwego zbierania i agregacji danych jako podstawy nowoczesnego procesu budowlanego oraz wykorzystywania ich do analiz związanych ze śladem węglowym, cyklem życia budynku oraz raportowaniem ESG. Uczestnicy zwracali uwagę na proces cyfryzacji, który wg nich powinien przebiegać małymi krokami, tam, gdzie są możliwe do osiągnięcia szybkie korzyści, dzięki czemu łatwiej będzie cyfryzować kolejne obszary organizacji. Ważnym wątkiem było również właściwe wykorzystanie danych – zarówno modele AI, jak i chmura wymagają starannego ustrukturyzowania danych, by zapewnić łatwy dostęp dla wszystkich zainteresowanych.
Ludzki wymiar cyfryzacji
W rozmowach na scenie, ale i w kuluarach nie mogło zabraknąć tematu ludzi i ich miejsca w coraz bardziej scyfryzowanym świecie. Goście konferencji patrzyli na tę tematykę z dwóch stron – z perspektywy budowania i podnoszenia kwalifikacji zespołu oraz nadążania za technologią, ale także poziomu rozwoju cyfrowego organizacji jako czynnika przyciągającego talenty. Zgodzono się, że umiejętności cyfrowe będą jednymi z najważniejszych na rynku pracy również w przypadku budownictwa – od pracy z AI, poprzez cyfrowe projektowanie i na zarządzaniu projektami cyfrowymi skończywszy. Ale podkreślono również wyzwania związane z kształtowaniem zespołu i znalezieniem odpowiednich pracowników na rynku. Dobrze zbudowana pod względem kadrowym organizacja powinna składać się ze specjalistów z doświadczeniem technicznym i wiedzą zdobytą przez lata, ale i z młodych pasjonatów nowych technologii. Kluczem do sukcesu jest zbilansowanie potrzeb organizacji po obu tych stronach i takie rozwijanie kompetencji, by służyły one strategii firmy.
W dyskusji prowadzonej przez Elżbietę Lekawską (Autodesk) brali udział Tomasz Bogusz (HAG Human Architecture Group), Dagmara Hirsz-Sufin (Aldesa Polska), Paweł Łaguna (Swissroc Building Intelligence) oraz Aleksandra Zielazna-Pawlukiewicz (SRDK Studio Projekt, AP Consulting).
Revit, Forma, chmura, dane…
Prezentacje merytoryczne drugiego i trzeciego dnia konferencji skupiały się wokół wykorzystania metodyki BIM w bardzo różnorodnych obszarach budownictwa – od wąskich wycinków projektowania, jak zbrojenia lub wykorzystanie chmury punktów, poprzez rewitalizację budynków nie tylko zabytkowych, a na dużych projektach urbanistycznych.
Wsparcie merytoryczne konferencji zapewnili: 3XA, Aldesa Polska, AP Consulting, APA Wojciechowski Architekci, Arup, Blue Projects, Dom Development, Doraco, Enprom, HAG Human Architecture Group, HRA Architekci, Hydrologia, Inżynieria Wodna i Drogowa, Industria, APA Kuryłowicz & Associates, Murapol, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Port Gdynia, Rebel Concept, SE Consultants, SRDK Architekci Studio Śródka, Strabag, Swissrock Building Intelligence, Transprojekt-Warszawa Sp. z o.o., Unidevelopment, WXCA. Realne doświadczenia, przykłady zarówno z polskiego, jak i zagranicznych rynków, zawsze są dużą wartością dla uczestników konferencji.
– Konferencja BIMDAYS „Cyfrowe szanse” nie tylko zarysowała perspektywy rozwoju technologii w branży, ale także podkreśliła, jak istotne jest balansowanie między technologią a ludzkim czynnikiem. Transformacja cyfrowa to nie tylko nowe narzędzia, ale też nowe podejście do współpracy i tworzenia przestrzeni dostosowanych do przyszłych wyzwań – powiedział Agnieszka Staniewicz, Account Based Marketing Manager w Autodesk.
Informacje o konferencji
BIM DAYS 2024 | Cyfrowe szanse
Konferencja hybrydowa, 26-28.11.2024
Strona konferencji: www.bimdays.pl
Nagrania sesji dostępne na stronie https://boards.autodesk.com/bimdays2024
Patroni instytucjonalni: Digital Real Estate, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Polski Związek Firm Deweloperskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji
Partnerzy konferencji: Dell Technologies, Profi Partner Autoryzowany Dystrybutor Leica Geosystems
Partnerzy Autodesk: AEC Design, Arkance Systems, Graitec, Man and Machine, MAT, PCC Polska, Procad
Informacje o Autodesk
Autodesk zmienia sposób projektowania i tworzenia świata. Nasza technologia obejmuje architekturę, inżynierię, budownictwo, projektowanie produktów, produkcję, media i rozrywkę, umożliwiając innowatorom na całym świecie pokonywanie dużych i małych wyzwań. Od bardziej ekologicznych budynków, przez inteligentniejsze produkty, po hipnotyzujące hity kinowe – oprogramowanie Autodesk umożliwia innowatorom projektowanie i tworzenie lepszego świata dla wszystkich.
Nie spoczywamy jednak na laurach. W Autodesk nie wierzymy w czekanie na postęp, wierzymy w jego tworzenie – łącząc technologie, uwalniając talenty, odblokowując wiedzę i umożliwiając naszym klientom znajdowanie rozwiązań dla wyzwań, z którymi się dzisiaj mierzymy. Nasze oprogramowanie zapewnia klientom odpowiednie narzędzia do pracy, możliwość elastycznego myślenia i moc do kształtowania tego, co faktycznie wymaga stworzenia.
Więcej informacji na www.autodesk.pl, www.facebook.com/Autodesk.Poland
Przeczytaj również: Przemysław Juszczyk uhonorowany odznaką „Zasłużony dla drogownictwa”
Mogą zainteresować Cię również
Wywiady
Sylwia Cichocka: Ćwierć wieku działalności ZDP w Koninie to suma dokonań wielu ludzi
Sylwia Cichocka, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” podsumowuje 25 lat działalności ZDP, opisując kluczowe osiągnięcia i plany na przyszłość. Podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę drogową, takich jak przebudowa kilkudziesięciu kilometrów dróg, modernizacja mostów oraz wprowadzenie rozw...
Drogi dla opon, opony dla dróg!
Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (www.acea.auto) flota pojazdów silnikowych w Unii Europejskiej w 2021 r. liczy 249,6 mln samochodów osobowych oraz ponad 36,7 mln pojazdów użytkowych i autobusów. W 2021 r. flota samochodów osobowych w UE wzrosła o 1,2% w porównaniu z 2020 r. Taki wzrost obciążeń transportowych ma znaczący wpływ na zmniejszenie trwałości konstrukcji drogowych. Obecnie najpopularniejszym materiałem do budowy nawierzchni dróg są mieszanki asfaltowe. Wie...
Stan techniczny urządzeń obcych w kontekście trwałości konstrukcji mostowych – na podstawie własnych doświadczeń z przeglądów i diagnostyki
Artykuł omawia wpływ „urządzeń obcych” na mosty stalowe. Autorzy analizują kwestie techniczne problematyki oraz konflikty interesów z zarządcami urządzeń. Przedstawiono też nowe wytyczne WR-M-72 zalecające m.in. umieszczanie urządzeń na niezależnych konstrukcjach i spełnianie standardów. Urządzenia, które są przeprowadzane nad różnego rodzaju przeszkodami z wykorzystaniem istniejących eksploatowanych obiektów mostowych, są przedmiotem wyzwań technicznych współczesnego mostownictwa. Jak sugeru...
Rozkład uszkodzeń na profilu poprzecznym taśmy przenośnikowej Wdrożenie systemu DiagBelt+ w KWB Bełchatów
Artykuł analizuje rozkład uszkodzeń taśmy przenośnikowej z linkami stalowymi. Badania przeprowadzone w KWB Bełchatów w ramach projektu POIR.01.01.01-00-1194/19 przy użyciu systemu DiagBelt+ wykazały różne rozkłady uszkodzeń mogące wynikać z nieprawidłowości w punktach podawania urobku. Wyniki mogą pomóc w ocenie poprawności projektu przenośnika, minimalizując ryzyko awarii i wydłużając żywotność taśm. Artykuł przedstawia analizę rozkładu uszkodzeń rdzenia taśmy z linkami stalowymi na przekroj...
Warunki geotechniczne podłoża a ocena grupy jego nośności
W artykule przedstawiono problematykę oceny warunków gruntowo-wodnych dla projektowanych nawierzchni drogowych. Wskazano potencjalne błędy w klasyfikacji warunków prostych i złożonych, a także odpowiednią grupę nośności podłoża. Szczególną uwagę zwrócono na występowanie gruntów słabonośnych oraz nasypów, dla których zaproponowano nową, praktyczną definicję. Na przykładach zilustrowano powszechne błędy w określaniu grup nośności podłoża. Podłoże gruntowe jest nieodłączną częścią obiektów budow...
Zagrożenia naturalne w budowie i eksploatacji tuneli
Artykuł analizuje zagrożenia związane z budową i eksploatacją tuneli, zwracając uwagę na nowe ryzyka geologiczne, które nie są w pełni uwzględniane w tradycyjnych analizach opartych na danych statystycznych i modelach ruchu. Dane statystyczne wskazują, że zdarzenia w ruchu drogowym są powodowane przede wszystkim przez jego uczestników. W dotychczasowym modelu ruchu głównym sprawcą większości z nich jest człowiek. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, niezachowanie ostrożności przez...
Nowoczesne programy wspomagające projektowanie mostów. Skrócona analiza
W artykule opisano programy komputerowe, które są obecnie używane do wspomagania procesu projektowania mostów. Projektowanie mostów to zadanie o ogromnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i funkcjonalności infrastruktury krajowej. Aby zapewnić nośność, trwałość i spełnienie wszystkich wymagań formalnych zawartych w prawie budowlanym i normach projektowych, inżynierowie korzystają z zaawansowanych programów komputerowych. Te nowoczesne narzędzia umożliwiają precyzyjne analizy, symulacje oraz optyma...
Forum dyskusyjne: Zwiększenie odporności mostów na zagrożenia powodziowe – kluczowe strategie
Zmiany klimatyczne na świecie są faktem. Ostatnia powódź w Europie Środkowej, szczególnie w dorzeczu Odry we wrześniu 2024 r., skłania do refleksji nad bezpieczeństwem użytkowania obecnie projektowanych i budowanych obiektów drogowych. Wydaje się, że konieczne jest przygotowanie ogólnopolskiego programu zabezpieczenia przed powodzią, którego wdrożenie spowoduje minimalizację skutków powodzi. W tym programie, obok budowy systemu obiektów hydrotechnicznych, powinna znaleźć się także budowa most...
Propozycja postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi
Artykuł dotyczy sposobu postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi na linii Opole – Wrocław w kontekście planowanej modernizacji. Autor omawia historię i stan techniczny mostów oraz ich rolę w transporcie, a także analizuje możliwe sposoby zachowania ich zabytkowej wartości. W czerwcu 2024 r. na zlecenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków autor artykułu wykonał opinię dotyczącą postępowania z zabytkowymi mostami kolejowych w ramach projektowanej modernizacji linii kolejowej...
Problemy techniczne związane z przebudową drogi powiatowej na deformującym się terenie górniczym
Realizacja inwestycji drogowej na aktywnym terenie górniczym stwarza wiele problemów technicznych niespotykanych w innych regionach. Istotnym problemem jest zmiana współrzędnych pionowych i poziomych punktów terenowych w okresie od wykonania dokumentacji projektowej do rozpoczęcia robót, ale także w czasie realizacji inwestycji – te zmiany są nierównomierne na odcinku drogowym. Specyficzne dla śląskich terenów górniczych są zróżnicowanie warunków geotechnicznych nawet na krótkich odcinkach dr...
Kalendarium
Relacje
VI Forum Dróg Publicznych
9-11 grudnia 2024 r. odbyło się VI Forum Dróg Publicznych, które zgromadziło specjalistów...
I Spotkanie Branżowe „Kobiety w Infrastrukturze”
19 listopada 2024 roku w Warszawie o...
XXXIII Konferencja „Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi”
W dniach 6-8 listopada 2024 r. w Krynicy Zdrój odbyła się XXXIII Konferencja z...