Reklama

Anna Oleksiewicz: Branża projektowa i inżynierska przemawia swoim głosem

Wobec takich niekorzystnych warunków umów i braku inicjatywy ich zmiany ze strony zamawiających, firmy inżynierskie zaczęły powszechnie składać wnioski o zmiany umów, w których domagają się podniesienia limitu waloryzacji do 10% i jednorazowe zwaloryzowanie już wypłaconego wynagrodzenia, nieobjętego wcześniej waloryzacją umowną ze względu na osiągniecie limitu. Uważamy bowiem, że dotychczasowy limit – dodajmy wprowadzony jednostronnie do umowy przez inwestora − pozwala na pokrycie zaledwie kilku procent kosztów wzrostu świadczenia usługi, co czyni w istocie waloryzację pozorną. Trzeba pamiętać, że wykonawca, składając ofertę, zakładał, że z realizacji umowy osiągnie również zysk, tymczasem wzrost kosztów spowodowany inflacją i nagłym wzrostem stóp procentowych nie tylko pochłania zakładany zysk, lecz powoduje również, że firma inżynierska częściowo subsydiuje wykonanie umowy z własnych środków, bez widoków na doprowadzenie do równowagi ekonomicznej stron. Realizacja zamówień publicznych nie może opierać się na przerzuceniu całego ryzyka gospodarczego i finansowego na wykonawcę. Z mojej wiedzy wynika, że podobne kroki podejmą w najbliższym czasie również biura projektowe.

15 września Sejm uchwalił pakiet zmian w różnych ustawach, w tym w Prawie zamówień publicznych, zgodnych z zapowiedziami ogłoszonymi w końcu czerwca przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Czy Pani zdaniem rozwiązują one problem braku waloryzacji kontraktów w inwestycjach infrastrukturalnych?

Anna Oleksiewicz: Nie jest to jeszcze obowiązujące prawo, bo teraz ustawa trafi do Senatu, jeśli będą poprawki, to znowu zajmie się nią Sejm, a na końcu jest podpis prezydenta.

Projektowane rozwiązania (tzw. „Tarcza Prawna”) odnoszą się do umów w sprawie zamówień publicznych, zawartych pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.