Reklama

A18 Olszyna – Golnice (przebudowa jezdni południowej), odc. 2

Opis inwestycji

Celem inwestycji jest dostosowanie istniejącej drogi krajowej nr 18 na odcinku Olszyna – Golnice o długości 70 km do parametrów autostrady i obowiązujących standardów sieci drogowej UE. Pierwszy etap zmian parametrów przyszłej autostrady A18 rozpoczął się już w listopadzie 2004 r., w tym celu do istniejącej drogi dobudowano równoległą (jezdnię północną), która została oddana do użytku w 2006 r.

Przedmiotowy odcinek autostrady A18 Olszyna – Golnice zlokalizowany jest w III drogowym transeuropejskim korytarzu transportowym – połączeniem międzynarodowym E36/40 na terytorium Polski. Korytarz ten łączy Ukrainę, Słowację i południową Polskę z Dreznem i Berlinem. Inwestycja jest więc istotną częścią przemysłu i gospodarki państwa, jej przebudowa będzie polegała na wymianie zdegradowanej nawierzchni jezdni południowej i dostosowaniu nośności drogi do przenoszenia obciążenia 115 kN/oś przy uwzględnieniu prognozowanego natężenia.

Aby powstanie autostrady o odpowiednich parametrach było możliwe, zlecono rozbiórkę istniejącej nawierzchni betonowej jezdni południowej, jej poszerzenie i odtworzenie konstrukcji jezdni o nawierzchni z betonu cementowego przy wykorzystaniu materiału uzyskanego z rozbiórki (do warstwy podbudowy betonowej). Dodatkowo inwestycja będzie wyposażona we wszystkie niezbędne elementy ochrony środowiska, w tym w górne przejścia dla zwierząt. Do ich budowy wykorzystano prefabrykaty betonowe, wykonane przez firmę Betard, o nietypowym kształcie zakrzywionej belki z wewnętrznym korytkiem. Obiekty zostały posadowione na palach prefabrykowanych. Wbito ich ok. 2000 o łącznej długości ok. 20 000 m.

Korzyści wynikające z realizacji przedmiotowego odcinka

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

Wojciech Ruman, Kierownik Projektu,
Betard Unikalna konstrukcja przejść dla zwierząt była dużym wyzwaniem dla wykonawcy prefabrykatów. Łukowa, przestrzenna forma prefabrykowanych belek korytkowych oraz bardzo rygorystyczne tolerancje wymiarowe stanowiły największe wyzwanie. Odległość pomiędzy podporami przejść dla zwierząt to aż 45 m. Rozpiętości tego rzędu przy typowych konstrukcjach stanowią wyzwanie nawet dla konstrukcji sprężonych, w tym przypadku bez stosowania podpór pośrednich udało się wykonać ustrój wykorzystujący jedynie elementy żelbetowe.
Innowacyjne przetestowane na tej budowie rozwiązania pozwolą na wykonywanie trwałych i bezpiecznych obiektów o dużych rozpiętościach bez konieczności stosowania kosztownych prefabrykatów z betonu sprężonego.
Belki łukowe mogą z powodzeniem konkurować z powszechnie stosowanymi strunobetonowymi belkami typu T, zwłaszcza w przypadku obiektów o dużych rozpiętościach (belki T ograniczone są do 27-30 m) oraz obiektów o znacznych szerokościach (2,5x szersze od belek T).

Jarosław Brzeczka, Dyrektor Oddziału GDDKiA w Zielonej Górze
To pierwszy z czterech odcinków, który zostanie oddany do ruchu na pełnych parametrach autostradowych. Jego uruchomienie zostało zaplanowane na wrzesień br., czyli lada dzień.
Zadaniem wykonawców jest dostosowanie, w pełnym zakresie, istniejącego układu drogowego do parametrów autostrady. Prace polegają głównie na wymianie zdegradowanej nawierzchni jezdni południowej i zastąpieniu jej nową o odpowiednich parametrach. W związku z tym, że z rozbiórki byłaby ogromna ilość betonu, uznano, że stara nawierzchnia dostanie drugie życie. Zostanie wykorzystana jako kruszywo, powstałe z przekruszenia starych płyt betonowych, do dolnych warstw podbudowy. To korzyść zarówno dla portfela, jak i środowiska.
Stara nawierzchnia była rozbierana przy pomocy młotów udarowych hydraulicznych, zamontowanych jako osprzęt koparek, następnie za pomocą kruszarek rozdrobniona na odpowiednie frakcje kruszywa. W trakcie kruszenia elektromagnesy odzyskiwały z materiału stalowe elementy zbrojenia. Produkt przekruszenia, po zbadaniu i potwierdzeniu parametrów założonych w projekcie pod kątem uziarnienia, został wykorzystany zamiast kruszywa naturalnego łamanego do wykonania podbudowy pomocniczej pod nową nawierzchnię. Warstwa ta podlega oczywiście badaniom i wymaganiom jakościowym niezależnie od materiału, z jakiego została wykonana. Ilość materiału uzyskana z przekruszenia nie była wystarczająca na całość podbudowy pomocniczej, brakująca część została ułożona z kruszywa naturalnego, łamanego.
W lipcu ubiegłego roku wykonane zostało 500 m nowej nawierzchni betonowej jako odcinek próbny. Dziś nawierzchnia ułożona jest już w 100%.
Przebudowa nawierzchni, istniejących węzłów i wiaduktów to jedno. Powstaną również dodatkowe obiekty inżynierskie. Mam tu na myśli przede wszystkim przejścia dla zwierząt, których nie było. Na odcinku między Żarami i Iłową przybędą m.in. trzy przejścia dla dużych zwierząt poprowadzone nad drogą. Wartość robót to ponad 250 mln zł.

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wymagania muszą spełnić plany ruchu kopalń odkrywkowych przed ich zatwierdzeniem przez WUG? Piotr Litwa: W działalności górniczej istnieje ściśle określone pojęcie „Planu ruchu zakładu”. Jest to opracowany przez przedsiębiorcę i zatwierdzony przez właściwego miejscowo dyrektora OUG dokument, na podstawie którego prowadzony jest ruch zakład...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.