Reklama

10 lat innowacji i sukcesów w górnictwie: STEINERT i Ferbasa przodują w sortowaniu opartym na czujnikach w Ameryce Łacińskiej

Companhia de Ferro Ligas da Bahia (Ferbasa) znajduje się w Ipueira, gminie w stanie Bahia w północno-wschodniej Brazylii. Ferbasa prowadzi jedną z największych kopalni chromitu w Brazylii i jest uważana za pioniera w stosowaniu technologii sortowania opartej na czujnikach (SBS). Firma przetwarza chromit uzyskany z podziemnej kopalni. Wydobyty materiał jest wstępnie zagęszczany przy użyciu technologii sortowania wykorzystującej czujniki, a następnie wykorzystywany do produkcji specjalistycznych stopów stali. Przy wydajności przetwarzania wynoszącej 12 000 000 ton rocznie, firma stosuje sortowanie oparte na czujnikach od 10 lat, w całkowicie suchym procesie, który oddziela odpady od wysokiej jakości chromitu.

Eriberto Nascimento Leite, dyrektor ds. wydobycia w Ferbasa, jest zdecydowanym zwolennikiem tej „nowej” technologii, która w rzeczywistości wcale nie jest nowa. Technologia ta jest już znana tym, którzy mieli prześwietlenie rentgenowskie lub podróżowali przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku. Jest to jednak technologia, która była zupełnie nowa w sektorze wydobywczym 10 lat temu. Eriberto wyjaśnia, że technologia SBS robi różnicę dla Ferbasa; pozwala firmie uniknąć niepotrzebnego przetwarzania poprzez wcześniejsze oddzielenie frakcji materiału wysokiej jakości od wsadu do procesu metalurgicznego.

Zaletą tego rozwiązania jest wyeliminowanie wymogu dodatkowego przetwarzania. W ten sposób cząstki, które nie są ekonomicznie opłacalne, są wcześniej eliminowane z procesu. Proces ten określany jest mianem wstępnego zagęszczania. Wstępne zagęszczanie materiału poprzedza procesy rozdrabniania, które wiążą się z wysokim zużyciem energii. W ten sposób tylko wartościowy materiał jest poddawany temu procesowi i przechodzi do etapów koncentracji.

Koncentracja odnosi się do różnych metod lub procesów, które mają na celu zwiększenie stężenia określonych minerałów za pomocą metod fizycznych i chemicznych. Mówiąc najprościej, wstępna koncentracja poprawia ogólną wydajność zakładu przetwórstwa minerałów. W firmie Ferbasa zastosowanie technologii sortowania opartej na czujnikach umożliwiło zwiększenie produkcji, a także obniżenie kosztów w kolejnych procesach, takich jak rozdrabnianie i wykorzystanie materiałów wejściowych, takich jak odczynniki.

Ochrona środowiska, kwestie społeczne i ład korporacyjny (ESG) oraz sortowanie oparte na czujnikach idą w parze

„Obecnie w Ferbasa technologia sortowania oparta na czujnikach pomaga nam stosować praktyki ESG, zmniejszając ilość odpadów, maksymalizując wydajność produkcji i przyczyniając się do ochrony zasobów naturalnych”, wyjaśnia Eriberto Nascimento. Obecnie przetwarzana jest nie tylko wydobyta ruda, ale także hałdy, które zawierają znaczne ilości chromu. Obróbka tych hałd jest możliwa tylko dzięki automatyzacji procesu i wysokim poziomom wydajności, które sięgają 180 t/h. Obróbka hałd może potencjalnie zwiększyć produktywność kopalni. Jeśli chodzi o wykorzystanie zasobów, istnieje możliwość zmniejszenia zużycia wody, energii i odczynników chemicznych, przede wszystkim dlatego, że sortowanie oparte na czujnikach jest procesem separacji na sucho, w przeciwieństwie do innych procesów wstępnej koncentracji, takich jak separacja gęstych mediów (DMS).

Jak to się zaczęło: od ciekawości do rzeczywistości

Ferbasa zawsze stosowała proces wstępnej koncentracji w celu oddzielenia rudy o wysokiej zawartości chromitu od rudy o niskiej jakości, która trafiała do zakładu koncentracji. Wcześniej był to jednak proces ręcznej separacji. Bartolomeu Fonseca, były kierownik przetwarzania w Ferbasa, odkrył artykuł o technologii sortowania opartej na czujnikach firmy STEINERT. W 2012 r. przygotował materiał do wysłania do testów w centrum testowo-rozwojowym STEINERT w Niemczech, które zakończyły się sukcesem.

Pierwszy system sortowania, STEINERT XRT, nadal działa – z 34 000 godzinami pracy.

Dziesięć lat temu, kiedy instalowano pierwszy sprzęt, pracownicy Ferbasa byli sceptyczni co do jego zdolności do obsługi niekorzystnych warunków panujących w kopalni. Dlatego STEINERT Latinoamericana, spółka zależna STEINERT GmbH w Niemczech, zaoferowała umowę „wypróbuj i kup”. Z biegiem lat wysoka trwałość sprzętu została zweryfikowana, w wyniku czego pierwsza jednostka działa do dziś, z łącznym czasem pracy 34 000 godzin. „Patrząc wstecz, nie było łatwo zastosować tę technologię, ale zdecydowałem się iść naprzód, ponieważ wierzyłem, że ta technologia może być skuteczna. Teraz, będąc już na emeryturze, jestem bardzo dumny ze spuścizny, jaką pozostawiłem firmie”, mówi Bartolomeu Fonseca. „Miałem pełne wsparcie ze strony ówczesnego dyrektora ds. wydobycia, Wanderleya Linsa, ale to na mnie spoczywała odpowiedzialność za to, by wszystko się udało”.

Silne wsparcie ze strony STEINERT Latinoamericana z własnym centrum testowym

W 2014 roku, podczas uruchamiania pierwszego systemu sortowania, STEINERT XSS-T, napotkano wiele przeszkód – jak to często bywa w przypadku projektów innowacyjnych. Ponieważ jednak STEINERT GmbH założył już swój oddział Latinoamericana w Belo Horizonte i zatrudnił techników serwisowych do pomocy przy instalacji, STEINERT Latinoamericana nawiązał współpracę z Ferbasa.

Partnerstwo STEINERT z innymi firmami ma ogromne znaczenie dla rozwoju nowych rozwiązań i technologii, przyczyniając się do ewolucji przemysłu i ochrony środowiska. Ponadto firma inwestuje w badania i rozwój, aby nadal oferować coraz bardziej wydajne i zrównoważone rozwiązania.

Firma ma obecnie zespół 30 współpracowników, którzy obsługują kilku klientów górniczych w Ameryce Łacińskiej, a ponadto posiada centrum testowe w pobliżu biura w Brazylii, co umożliwia przeprowadzanie testów z większą wygodą i wydajnością dla lokalnych klientów.

Wywiady

Sylwia Cichocka: Ćwierć wieku działalności ZDP w Koninie to suma dokonań wielu ludzi

Sylwia Cichocka, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” podsumowuje 25 lat działalności ZDP, opisując kluczowe osiągnięcia i plany na przyszłość. Podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę drogową, takich jak przebudowa kilkudziesięciu kilometrów dróg, modernizacja mostów oraz wprowadzenie rozw...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.