Reklama

Zintegrowany Model Ruchu – model prognostyczny narzędziem wsparcia planowania transportu w kraju

Artykuł stanowi kontynuację cyklu publikacji o krajowym zintegrowanym modelu ruchu (ZMR) i przedstawia założenia przyjęte do stworzenia modeli prognostycznych oraz przykładowe wyniki prognoz. ZMR to narzędzie służące głównie do aktualizacji krajowych strategii oraz oceny planów inwestycyjnych i zmian w infrastrukturze transportowej. Zgodnie z prawidłami modelowania w pierwszej kolejności odwzorowano stan obecny (model ZMR na rok 2019), a następnie określono szereg zmiennych prognozowanych, tzw. zmiennych objaśniających na zdefiniowane horyzonty czasowe, co ostatecznie umożliwiło badanie wpływu nie tylko zmian wynikających z wybranych scenariuszy rozwoju infrastruktury, ale również zmian socjodemograficznych.

Zintegrowany Model Ruchu (ZMR) jest narzędziem wsparcia procesu planowania strategicznego. Jak również istotnym elementem wspierającym wypełnienie warunku podstawowego Komisji Europejskiej określonego dla nowej perspektywy finansowej 2021-2027. W ramach której Polska planuje pozyskać środki na dalszy rozwój infrastruktury transportowej.

W przypadku ZMR stworzono tzw. bliski scenariusz prognostyczny 2025. Wariant referencyjny BAU2030 oraz wariant prognostyczny zgodny z projektami wieloletnich dokumentów strategicznych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.