Reklama

Zmiana współczynnika tarcia eksploatowanych nawierzchni drogowych

Rezultaty programu badawczego

Zbiorcze wyniki badań współczynnika µ, bez podziału na nawierzchnie z betonu cementowego i asfaltową oraz sposób teksturowania, przedstawiono na rys. 1-4. Z kolei w tab. 2 przedstawiono średnią zmianę współczynnika tarcia w zależności od technologii oraz metody wykończenia powierzchni.

Zaprezentowane wyniki wskazują, że nawierzchnia będąca przedmiotem programu badawczego znacznie utraciła swoje właściwości przeciwpoślizgowe. Po pięciu latach eksploatacji wartość współczynnika µ osiągnęła jednakowy poziom niezależnie od rodzaju warstwy ścieralnej, a także sposobu teksturowania, który zgodnie z [6] określa jej stan jako niezadawalający. Zauważyć należy, że dla analizowanego odcinka badawczego szybciej uległ degradacji współczynnik µ dla pasa szybkiego (Δµ = 0,06) między trzecim i piątym rokiem eksploatacji niż dla pasa wolnego (Δµ = 0,01).

Warto zaznaczyć, że degradacja współczynnika µ w czasie wskazuje, że zabieg grindingu jest najmniej trwałym rozwiązaniem, lecz można zwiększyć jego żywotność poprzez wykonanie dodatkowego śrutowania. Najtrwalszym rozwiązaniem spośród badanych w ramach ww. programu jest nawierzchnia asfaltowa SMA, która na podstawie danych przedstawionych w tab. 2 charakteryzuje się najmniejszym spadkiem współczynnika µ.

MAU_6_24_nawierzchnie_Maksymilian_Lazarowicz_NAWIERZCHNIE_DROGOWE_ZMIANA_WSPOLCZYNNIKA_TARCIA_TAB_2

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Marcin Skrobisz: Dyrektor egzekwuje przestrzeganie przepisów, rozumiejąc jednocześnie realia prowadzenia kopalń

Jakie wartości są dla Pana najważniejsze w pełnieniu funkcji dyrektora OUG? Czy w podejmowaniu decyzji kieruje się Pan bardziej zasadami, doświadczeniem czy dialogiem z branżą? Marcin Skrobisz: Przy podejmowaniu decyzji kieruję się przede wszystkim zasadami. Uważam, że przepisy są po to, żeby wprowadzić ład i porządek w funkcjonowaniu państwa, p...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.