Reklama

Zestawy i urządzenia kruszące

Kruszarki walcowe

Kruszarka walcowa (rys. 5) o poziomym działaniu z serii wysoko efektywnych, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie przy jej niedużych gabarytach wydajności na poziomie do 15 ton na godzinę (inne wersje tejże kruszarki osiągają wydajności do 100 ton na godzinę). Kruszarka walcowa jest maszyną przeznaczoną do kruszenia drugoetapowego i końcowego. W zależności od modelu, w maszynie możemy kruszyć materiał o frakcji od 50 mm do 80 mm, co daje możliwość otrzymania na wylocie gotowego produktu o granulacji od 1 mm do 40 mm, ustawionego według własnych potrzeb, dzięki zastosowaniu regulatora szczeliny walców [1, 2].

Rys. 5. Kruszarka walcowa

Kruszarki wirnikowe

Przyjęło się instalowanie na wstępnych stadiach kruszenia najczęściej kruszarki szczękowej lub stożkowej, przy czym nie jest to regułą, ponieważ na przykład w przemiałowniach surowców węglanowych lub cementowniach najczęściej stosowane są kruszarki prętowe (rys. 6) lub kruszarki młotkowe (rys. 7). Na wtórnych stadiach kruszenia zwykle pracują kruszarki stożkowe (granulatory stożkowe) i kruszarki wirnikowe udarowe listowe z wałem poziomym (najnowsze rozwiązania to kruszarki rewersyjne). Szczególną rolę odgrywają kruszarki udarowe wertykalne z wałem pionowym, których potoczna nazwa „kubizery” przyjęła się od uzyskiwanych w nich kubicznych (foremnych) ziaren.

Postęp w dziedzinie materi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.