Reklama

Zastosowanie geosyntetyków przy wzmocnieniu podłoża pod nawierzchnie drogowe

Celem artykułu jest przedstawienie rozwiązań wzmocnienia podłoża poprzez zastosowanie geosyntetyków wraz z wariantową wyceną rozwiązania inżynierskiego dla oszacowań wartości inwestycyjnych przedsięwzięcia.

Materiały geosyntetyczne są stosowane od lat 60. ubiegłego wieku [1], ale cały czas ich forma, funkcje i zastosowanie są modernizowane oraz unowocześniane w wielu dziedzinach inżynierii lądowej, w tym konstrukcjach drogowych. Do pierwszych zastosowań zostały użyte produkty pochodzące z przemysłu włókienniczego, tj. włókniny i tkaniny [2]. Następnie podjęto badania mające na celu określenie właściwości tych materiałów do zastosowań inżynierskich [3]. W wyniku czego powstały wytyczne wznoszenia konstrukcji ziemnych z wykorzystaniem geotkanin. Równocześnie zostały opracowane wytyczne w zakresie właściwej identyfikacji materiału pod kątem jego zastosowania w geotechnice [4]. Umożliwienie wykorzystania geosyntetyków spowodowało rozwój innych produktów z tej grupy, często o odmiennych cechach od włóknin [5].

Geosyntetyki w inżynierii lądowej mogą pełnić rolę zbrojenia gruntu, ułatwiać filtrację, zapewniać separację i szczelność lub stanowić zabezpieczenie antykorozyjne. Funkcję zbrojenia w konstrukcjach ziemnych pełnią geotkaniny, geosiatki i georuszty (rys. 1). Wszystkie te materiały zgodnie z klasyfikacją [6] są zaliczane do grupy „geoteksylia i wyroby pokrewne”. Jednakże każdy z nich cechuje się odmiennymi właściwościami oraz zupełnie innym mechanizmem współpracy z gruntem [1].

<...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.