Reklama

Zagadnienie energooszczędności w kontekście budowy i eksploatacji przenośników taśmowych służących do transportu kruszyw

Artykuł dotyczy energooszczędnych przenośników taśmowych stosowanych w górnictwie do transportu kruszyw i omawia, jak zmiany globalnego zużycia energii wpływają na rozwój tej technologii oraz jakie korzyści ekologiczne wynikają z zastępowania spalinowych pojazdów przenośnikami taśmowymi. Poruszono także aspekty techniczne i ekonomiczne związane z wykorzystaniem przenośników taśmowych, które są kluczowe dla efektywności energetycznej i ochrony środowiska.

Ochrona globalnego klimatu i rosnące koszty energii są głównymi czynnikami zachęcającymi do inwestycji mających na celu poprawę efektywności zużycia energii. W tym aspekcie wyróżniają się energooszczędne górnicze przenośniki taśmowe z uwagi na ich bardzo szerokie zastosowanie do transportu materiałów sypkich w górnictwie odkrywkowym i podziemnym oraz w powierzchniowym transporcie urobku na dalekie odległości. Rozwój światowego zużycia energii pierwotnej od 1950 do 2006 roku oraz perspektywicznie do roku 2030 podają wykresy na rys. 1.

Węgiel i ropa naftowa znajdują się na czele zużycia energii pierwotnej. Przypuszczalnie po 2030 r. węgiel wysunie się na pierwsze miejsce (wg wielu ekspertów), a to z uwagi na potrzeby stale rosnącej produkcji stali i wytwarzania energii elektrycznej. Zmiany, jakie zaszły w wykorzystaniu różnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej w ciągu 34 lat (od 1973 do 2007 r.), podano w tab. 1.

W rozpatrywanym okresie światowa produkcja energii elektrycznej zwiększyła się ponadtrzykrotnie. Znacznie wzrósł udział węgla i gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej, zmniejszył się natomiast udział ropy naftowej. Wzrost dotyczył także udziału odnawialnych źródeł energii, w tym: biomasy, energii geotermalnej, energii słonecznej i energetyki wiatrowej.

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.