Reklama

Domieszki do betonu

Rodzaje domieszek

Domieszki do betonu klasyfikuje się ze względu na ich podstawowy efekt oddziaływania.
Jeżeli domieszka w istotnej mierze oddziałuje na więcej niż jedną cechę, jest ona klasyfikowana jako wielofunkcyjna. Wyróżnia się kilka podstawowych domieszek:

Domieszki redukujące ilość wody (plastyfikujące) – plastyfikatory

Domieszki zmniejszające ilość wody o co najmniej 5%. Umożliwiają zmniejszenie zawartości wody w danej mieszance betonowej bez wpływu na jej konsystencję lub która bez zmniejszania ilości wody powoduje zwiększenie opadu stożka/rozpływu lub wywołuje oba te efekty jednocześnie.

Domieszki znacząco redukujące ilość wody (upłynniające) – superplastyfikatory

Domieszki zmniejszające ilość wody o co najmniej 12%. Umożliwiają znaczne zmniejszenie zawartości wody w danej mieszance betonowej bez wpływu na jej konsystencję lub która bez zmniejszania ilości wody powoduje znaczne zwiększenie opadu stożka/rozpływu lub wywołuje oba te efekty jednocześnie. Superplastyfikatory dzieli się na cztery podstawowe grupy:

  • SMF – sulfonowane żywice melaminowo-formaldehydowe wytwarzane w postaci stałej lub jako roztwór. Praktycznie nie modyfikują napięcia powierzchniowego wody i nie napowietrzają mieszanki betonowej.
  • SNF – sulfonowane żywice naftalenowo-formaldehydowe.
  • MLS – modyfikowane lignosulfoniany wapniowe lub sodowe, uzyskiwane w wyniku przeróbki odpadów celulozowych.
  • Inne produkty, jak kopolimery kwasu mrówkowego z kwasem naftalenowym.

Najnowszą grupą domieszek upłynniających są superplatyfikatory II generacji,...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Jakie są główne cele Zespołu ds. Mostowych Obiektów Zabytkowych i jakie działania planuje podjąć w pierwszej kolejności? W jaki sposób Zespół zamierza popularyzować wiedzę o wartości historycznej i inżynieryjnej mostów zabytkowych wśród społeczeństwa? Arkadiusz Madaj: Podstawowym celem zespołu jest, mówiąc potocznym językiem, „uporządkowanie” sp...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.