Wpływ lokalizacji geosyntetyku na skuteczność wzmocnienia konstrukcji nawierzchni drogowej

Rys. 4. Wartości współczynnika rozpór u bocznego Kz w zależności od wartości
poziomych odkształceń rozluźniających zr (para czujników 3H/V)

Zbrojenie geosyntetyczne nie zapewniło redukcji naprężeń poziomych w warstwie zlokalizowanej poniżej jego zabudowy. Rys. 4 pokazuje brak wpływu zastosowanego wzmocnienia na wartości współczynnika rozporu bocznego, stan równowagi granicznej zostanie przekroczony już przy εr ≈ 2,0 – 3,0 mm/m dla każdego z badanych ośrodków.

Przeprowadzone badania pokazują wpływ lokalizacji geosyntetyku na efektywność wzmocnienia nawierzchni poddanej oddziaływaniom górniczym. Wskazane jest projektowanie wzmocnień konstrukcji już w poziomie podłoża gruntowego, co pozwoli na redukcję naprężeń poziomych w konstrukcji nawierzchni. Projektowanie wzmocnienia geosyntetycznego w spodzie warstw z betonu asfaltowego dla dróg zlokalizowanych na terenach występowania oddziaływań górniczych może okazać się mało skuteczne w kontekście „wzmocnienia” nawierzchni. Sprowadzając funkcję wbudowanego geosyntetyku jedynie do zapobiegania spękaniom odbitym oraz rozproszenia naprężeń. Jako przykład takiego rozwiązania można wskazać drogę powiatową zlokalizowaną w województwie śląskim na terenie górniczym.

Wyniki prowadzonych analiz

Prowadzone analizy [17] wykazały wyższe wartości miarodajnych wskaźników spękań nawierzchni dla odcinków wzmocnionych siatką z wł...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Niels Kuijpers: Moim zdaniem wszystkie mosty można traktować jako tymczasowe

Niels Kuijpers, dyrektor generalny firmy Janson Bridging Engineering BV, to doświadczony inżynier, którego kariera obejmuje zarówno projektowanie, jak i zarządzanie budową dużych konstrukcji stalowych. W Janson Bridging Kuijpers przeszedł drogę od inżyniera budowlanego do dyrektora generalnego. Jego obowiązki obejmują techniczne wsparcie, zarząd...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.