Reklama

Wojciech Jankowiak: Każde, nawet najmniejsze zadanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa

Długo wyczekiwana budowa obwodnicy Gostynia w tym roku doczekała się zezwolenia na realizację. Jej podstawowym celem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego. Inwestycja pewnie znacząco wpłynie na życie okolicznych mieszkańców?

Wojciech Jankowiak: Budowa obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 to jedna z naszych największych i najważniejszych inwestycji ostatnich lat. To zadanie zdecydowanie strategiczne dla transportu w tej prężnie rozwijającej się części Wielkopolski, gdyż w zakresie ruchu lokalnego obwodnica będzie alternatywą dla dróg krajowych, a tym samym przyczyni się do większej płynności ruchu, nie tylko tranzytowego. Mieszkańcom miasta – zarówno tym poruszającym się samochodami, jak i pieszym czy rowerzystom – przyniesie wyraźną ulgę, zapewniając mniej uciążliwy i bezpieczniejszy ruch. Obwodnica powstaje w dwóch systemach: główny odcinek w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, a odcinek drogi włączający obwodnicę do istniejącego układu komunikacyjnego – w systemie „buduj”.

O ile ten drugi udało nam się zrealizować już w 2019 r., o tyle główny odcinek napotkał po drodze kilka problemów. Przez długi czas czekaliśmy na uzyskanie stosownych pozwoleń i decyzji administracyjnych. Wykonawca, spółka STRABAG, czekał razem z nami w pełnej gotowości, więc gdy tylko Wojewoda Wielkopolski wydał w styczniu decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), rozpoczęły się roboty. Wzbudzają one duże zainteresowanie mieszkańców, samorządowców, a także inżynierów, bo ukształtowanie terenu wokół Gostynia jest dość wymagające, a w zakresie prac mamy do wykonania kilka ciekawych obiektów: nowy most przez rzekę Stara Kania, wiadukt nad linią kolejową PKP, obiekt nad Rowem Bodzewskim, dwupoziomowy czy bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.