Reklama

Węzeł betoniarski

Zespół urządzeń wytwarzających mieszankę betonową, od etapu pobrania kruszywa aż do wydania masy betonowej, nazywa się węzłem betoniarskim, a potocznie betonownią. W jego skład wchodzą m.in. urządzenia magazynujące i transportujące surowce.

Węzły betoniarskie są zespołami maszyn i urządzeń służących do produkcji betonu. Zakres ich użytkowania jest bardzo szeroki – od prac przy budowie dróg czy mostów aż do produkcji prefabrykatów. Węzeł betoniarki składa się z zespołu współpracujących ze sobą urządzeń:
- składowiska kruszywa, podajnika i zasobnika kruszywa,
- zasobnika cementu,
- dozowników: kruszywa, cementu i wody oraz betoniarki.
Najprostsza betonownia może być nieobudowana, jeżeli czas jej pracy jest krótkotrwały

W skład jej urządzeń wchodzą betoniarka oraz niezbędne urządzenia do dozowania kruszywa i cementu. Dozowanie składników odbywa się w tym wypadku objętościowo wyskalowanymi pojemnikami. Tego typu węzeł betoniarski urządza się tylko na małej budowie. Na większych budowach, o dużym zakresie robót betoniarskich, organizuje się węzły betoniarskie, które mają częściowo zmechanizowany zasyp do betoniarek o większej pojemności i wydajności. Dozowanie składników odbywa się w sposób zautomatyzowany.

Produkcja betonu

W węźle betoniarskim kruszywo o różnej granulacji oraz piasek składuje się w zasiekach ułożonych koncentrycznie wokół węzła; natomiast cement przechowuje się w zasobniku, z którego za pośrednictwem dozownika jest on podawany wprost do kosza zasypowego betoniarki. Załadunek kruszyw i piasku do kosza odbywa się również przez dozownik przy użyciu łopat mechanicznych. Kosz zasypowy jest podnoszony mechanicznie na wysokość, na której na pomoście roboczym znajduje się betoniarka; po zakończeniu m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Arkadiusz Madaj: Jak pogodzić potrzeby gospodarcze i społeczne z chęcią zachowania historycznych obiektów?

Dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. PP, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” szczegółowo omawia powody powołania oraz cele działania Zespołu ds. Zabytkowych Obiektów Mostowych, którego jest kierownikiem. Wskazuje również na potrzebę stworzenia rejestru obiektów wymagających ochrony, opracowania wzorcowych specyfikacji technicznych oraz zapew...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.