Reklama

Przepusty i przejścia dla zwierząt – niezbędny element nowoczesnej infrastruktury drogowej

Jak wynika z syntetycznej analizy przedstawionych opracowań obowiązujących w innych krajach świata oraz z uwagi na specyfikę omawianego zagadnienia, a także jego złożoność (aspekt przyrodniczy i konstrukcyjny), autor artykułu od dłuższego czasu postuluje o konieczności powstania odpowiedniego dokumentu prawnego w postaci zaleceń lub wytycznych projektowania, budowy i utrzymania przejść dla zwierząt. Dokument taki, opracowany przez interdyscyplinarną grupę specjalistów, powinien powstać i zostać pilnie wprowadzony do praktyki inżynierskiej [23].

Omawiany problem był tematem cyklicznie organizowanych od wielu lat z inicjatywy autora artykułu Świątecznych Konferencji Naukowo-Technicznych pn. „Przepusty i Przejścia dla Zwierząt”, której ostatnia, XIII już edycja odbyła się w grudniu 2019 roku, po raz pierwszy w Krakowie. Nowością tej ostatniej edycji konferencji były warsztaty na temat właściwego wyposażania przejść dla zwierząt. Wydarzenie to zgromadziło szerokie grono specjalistów z tej dziedziny i było okazją do wymiany cennych doświadczeń zarówno dotyczących problematyki planowania, projektowania, budowy, jak i utrzymania tych konstrukcji [24].

Budowa i utrzymanie przepustów oraz mostów ekologicznych

Intensywny rozwój technologii i materiałów zmienił w znaczny sposób również metody konstruowania przepustów komunikacyjnych i przejść dla zwierząt. Konstrukcje z materiałów tradycyjnych takich jak: cegła, beton, żelbet, najczęściej o konstrukcji masywnej, znajdują w coraz większym stopniu alternatywę w postaci konstrukcji z materiałów lekkich, m.in. opierających się na technologii blach falistych, tworzyw sztucznych, materiałów kompozytowych lub cienkościennych betonów modyfikowanych, w tym z użyciem włókien wzmacniających.

<...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wyzwania widzi Pan przed polskim górnictwem odkrywkowym w najbliższych latach? Piotr Litwa: Na 31 grudnia 2023 r. nadzorem i kontrolą urzędów górniczych objętych było ponad 7 tys. odkrywkowych zakładów górniczych oraz – dla porównania – 31 kopalń podziemnych. Oczywiście skala zakładów odkrywkowych jest bardzo zróżnicowana. Są to zakłady ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.